Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Tedavisi

Dolaşımın Gücü ve Hasarları

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için hepimizin tansiyona yani kan basıncına ihtiyacı vardır. Eğer tansiyon olmasaydı, organlarımıza ve vücuda oksijen ve diğer gerekli besinleri taşıyan kan dolaşımı yapılamazdı. Tansiyon, vücuda kan pompalayan kalbimizin atardamarların çeperlerine uyguladığı gücün ölçülmesidir.

Damarlara sürekli aşırı bir güç uygulanıyorsa tansiyonun yüksek olması demektir. Damar çeperini oluşturan dokular da gereğinden fazla gerilecek ve bu durum da farklı sağlık sorunları meydana gelecektir. Yüksek tansiyondan korunma yolları sağlıklı yaşam ve dengeli beslenmekten geçer. Bu da fazla kilolu olmamız anlamına gelir.

Sağlıklı bir yaşam günümüz şartlarında zordur. Ancak yüksek tansiyonun organlarımıza verdiği zarar ve çeşitli hastalıkların başlangıcıdır ve dikkat edilmesi gerekir. Kalp ve böbrek yetmezliği, kalp krizi, görme kaybı, beyin kanaması, felç gibi hastalıklara yol açar.

İstatistiklere göre dünya da bir milyara yakın insan bu hastalığın pençesindedir. Türkiye de de hemen hemen her beş kişiden birinde gözükmektedir. Şartlar ne kadar zor olursa olsun yüksek tansiyondan korunma yolları için tuz tüketimini azaltın hatta hiç kullanmayın.

Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Tedavisi
Yüksek Tansiyon

Muz, kayısı ve patates gibi potasyum içeren gıdaların tüketilmesi tansiyonun kontrol altına almakta ve işimizi kolaylaştırmaktadır. Sigara içiyorsanız derhal bırakın. Doktor kontrolünde hafif egzersizler tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur ve var ise fazla kilolarınızı diyetisyen kontrolünde vermeniz gerekmektedir.

Haftada 4-6 porsiyon çeşitli taze sebze ve meyve tüketin. Kuru fasulye, nohut, mercimek vb. kuru baklagillerin tüketimine özen gösterin. Alkol ve sigara tüketimini azaltın. Aslında bırakırsanız daha iyi olur alkol alımı kan basıncının yükselmesine sebep olur.

Yüksek tansiyon hastalığı aslında kronikleşmeden önüne geçilmesi gerekmektedir. Eğer ilaca bağlı bir hayat istiyorsanız. Yaşamınıza kaldığınız yerden devam edin. Eğer sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız; yüksek tansiyondan korunma yollarını ihmal etmeden uzman desteği alarak bu hastalıkla mücadele ediniz.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın