Yüksek Kolesterol Nedir ve Tedavisi Nelerdir ?

Çağımızın hastalığı olan ve neredeyse her beş kişiden birinde bulunan yüksek kolesterol ve tedavisi için yapmamız gerekenleri anlatacağız. Öncelikle kolesterolün tanımıyla başlayalım isterseniz. Kolesterol, insan ve hayvan hücrelerinde bulunan yağımsı bir maddedir.

Vücut tarafından üretildiği gibi çeşitli besinlerle de vücuda girmektedir. Özellikle, sinirler, kalp, kaslar, beyin karaciğer ve bağırsaklarda bulunur. Vücudumuzda, kolesterol kortizon, D vitamini ve safra üretiminde de kullanılır.

Kolesterol iyi huylu ve kötü kuylu olarak ikiye ayrılır. LDL ( Low Density Lipoprotein ) kötü huylu, HDL ( High Density Lipoprotein ) iyi huylu kolesterol olarak bilinir. Sağlıklı yaşam için gerekli kolesterolün neredeyse tamamı vücut tarafından üretilir.

Ayrıca dışardan aldığımız birçok besinde de kolesterol bulunmaktadır. Kolesterol düzeyleri yükseldiğinde başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık problemi ortaya çıkar. Bazı kuruyemişler, yağlar hatta süt ürünleri ve et gibi hayvansal kökenli yiyeceklerde de bulunur.

Doymuş yağ içeren bütün yiyecekler kolesterolü içermektedir. Eğer çok fazla hayvansal gıda ve kızartılmış gıdalar tüketiyorsanız vücudunuza o kadar çok kolesterol girer. Kolesterolün sorumlusunu sadece beslenme ilgili değildir. Örneğin sigara kullanımı, yüksek tansiyon, ailenin tıbbi geçmişi, yaş, şişmanlık diyabet, bazı böbrek ve tiroid hastalıkları gibi faktörler yüksek kolesterol için büyük risk oluşturur.

Unutmayalım ki hastalıkların çoğu kilo sebebi ile oluşmaktadır. Bu yüzden beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Eğer kolesterol hastası iseniz kesinlikle hazır gıdalardan, hayvansal gıdalardan uzaklaşmanız gerekmektedir.

Yüksek kolesterol tedavisi nasıl olur sorusuna cevap olarak; kolesterol tedavisi ilaçlı ve ilaçsız olarak 2 şekilde olmaktadır.

İlaç kullanılmadan tedavi yöntemi tavsiye edilen bir yöntemdir. İlaç kullanılmadan yapılan tedavide başta sigarayı bırakmak, zayıflamak, beslenme alışkanlığını değiştirerek sağlıklı beslenmek, kilo fazlanız varsa zayıflamak gibi yaşam tarzınızı değiştirecek yöntemdir.

Eğer ilaçlı tedavi aşamasındaysanız, ilaçsız tedavide ki yaşam tarzını benimseyecek, doktorunuzun verdiği diyete tamamen uyacaksınız ki ilaçlı tedaviniz işe yarasın ve kolesterolünüzü düşürsün. İlaçla yapılan kolesterol tedavilerinde genellikle yağ metabolizması bozukluklarını düzelten ilaçlar kullanılır.

Bunlar safra asidi bağlayıcı reçineler, nikotinik asit, statinler ve fibratlardır. Bu ilaçlara ise ne zaman başlanıp ne kadar kullanılacağı, kolesterol rahatsızlığı belirlenen kişilere doktor kontrolünde ve denetiminde uygulanması gerekmektedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın