Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde ilk 28 günlük süreç yeni doğan olarak adlandırılır. Yeni doğan bebeklerde, normal doğanların % 60’ında, erken doğanlarında % 80’inde sarılık görülür. Yeni doğan bebeklerde sarılık türü fizyolojik sarılık olarak adlandırılır ve doktor kontrolünde olunursa tehlikeli bir durum ortaya çıkmaz.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Bir-iki haftaya kadar da kendiliğinden geçer. Yeni doğan sarılığı bebeklerde, cilde sarı rengini veren bilirubin adlı maddenin, kanda seviyesinin yükselerek deride birikim yapması sonucu oluşur. Yeni doğanlarda alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri) normalden daha fazla olduğu için, bunların parçalanması (yıkımı) sırasında bilirubin adlı madde ortaya çıkar.

Bebek anne karnındayken kanındaki bilirubini annenin karaciğeri temizler, fakat doğumdan sonra bebeğin karaciğeri tam gelişmediği için kandaki bilirubin tam olarak temizlenemez ve miktarı artarak sarılık ortaya çıkar. Yeni doğanlarda sarılığın doktor tarafından erken tespit edilmesi ve takibi oldukça önemlidir.

Sarılık kendiliğinden geçse de bazı durumlarda bazen bilirubin seviyesi çok yükselip beyin hasarlarına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı ilk bir-iki hafta sarılığın takibi son derece önemlidir. Bebek doğduktan on gün sonra beyin bariyeri kapandığı için bilirubin kandan beyne geçemez ve tehlike ortadan kalkar.

Bebeklerde Sarılık Nedenleri

Fizyolojik sarılık ilk bir-iki hafta sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Yeni doğan bebeklerde farklı nedenlerden dolayı da sarılık oluşabilir. Fizyolojik sarılık dışında en çok karşılaşılan sarılık nedeni kan grubu uyuşmazlığına bağlı meydana gelen sarılıktır.

Kan uyuşmazlığı durumlarında alyuvarlar hızlı bir biçimde parçalanır ve bilirubin ortaya çıkar. Sarılığın ortaya çıkmasının başka nedenleri de diyabet hastası annelerin bebekleri, anne sütü sarılığı, zor olan doğumlarda bebeğin kafa derisinin altında kan birikmesi, doğuştan olan bazı enzim hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonu sayılabilir.

Bebeğinizin sarılık olduğunu anlamanın yolu, öncelikle sarılığın yüzde başlamasıyla anlaşılır. Daha sonra sarılık göğse, karna, kol ve bacaklara doğru yayılır. Bebeğin göz akına bakarak da anlaşılır çünkü göz akı da sararır.

Bebeğinizin sarılık olduğunu anlar anlamaz, en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bilirubin seviyesini tespit ettirmeniz gerekir. Doktorlar bilirubin seviyesine göre belirli tedavi yöntemleri belirleyerek sizi yönlendireceklerdir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın