Fazla Vitamin İlacı Tüketimi

Fazla tüketilen vitamin ilacı etkileri ve zararları

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve sağlıklı kalmak için yoğun olarak başvurulan vitamin kullanımı bilinçsiz ve fazla kullanımı durumunda istenmeyen durumlara yol açmaktadır. Fazla tüketilen vitamin ilacı zararları vitaminin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bilinçsiz vitamin tüketimini zararları şunlardır.

Vücudumuzun sağlığı için önemli moleküller olan vitaminler, vücutta doğal olarak sentezlenemediği için beslenerek kazanılması gerekir. Sağlıklı insanlar ek vitamin desteğine ihtiyaç duymaz. Ancak sıra dışı durumlarda eksiklik olduğunda doktor tavsiyesiyle vitamin takviyesi yapılır. Doktor tavsiyesine önem vermek gerekir arkadaş, eş dost tavsiyesi ile alınacak vitaminler istenmeyen durumlara yol açabiliriz.

Bilinçsizce tüketilecek A vitamini karaciğerde rahatsızlık oluşturacakken, C vitamini böbrek taşı ve midede rahatsızlıklara yol açar. D vitamini bilinçsiz kullanmak da zehirlenme gibi sonuçları doğurabilir. Fazla miktarda alınacak C vitamini böbrekler vasıtasıyla vücuttan atılır ama düzenli olarak fazla C vitamini alınması oksalat taşları oluşumuna yol açabilir.

Fazla tüketilen vitamin ilacı etkileri ve zararları
Bilinçsiz vitamin ilacı tüketimi ..

D vitaminin fazla alınması durumunda ise kalsiyumun yüksek konsantrasyonda olmasına yol açar. Bu, kan damarlarının sertleşmesiyle kalp ve akciğer arterleri için ölümcül sorunlara yol açabilir. Ayrıca baş ağrısı, iştahsızlık, zayıflık ve halsizlik gibi sorunlar da oluşabilir.

Fazla içilen vitamin zararları E vitamininde zehirlenme olarak görülür. Tiamin (B1) fazla alınması durumunda ise güçsüzlük, baş ağrısı ve uyku bozuklukları görülür. Niasin (B3) fazla alınması durumunda ise kandaki glikoz ve yağda uyuşturucu etkiye yol açabilir.

Dil şişmesi, bayılma, kusma gibi sorunlar yaşanabilir. B6 vitaminin fazla alınmasında ise geri dönüşü olmayan sinir bozuklarına yol açabilir. Ayaklarda uyuşma ve elde his kaybı da oluşabilir. Yürümede zorluk ve bitkinliğe de yol açabilir.

Fazla vitamin içmenin zararları ve diğer etkileri görüldüğü gibi çok ciddi boyuttadır ve bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın