Unutmamak için !

İnsanlar hastalıklarının yani sıra modern hayatın koşturması ve yoğun çalışma temposu yüzünden birçok farklı hastalıklara maruz kalmaktadır. Tabi bu denli koşturma ve çalışma hayatında insanlar ister istemez dengesiz beslenebilmektedir.

Peki, bu şekilde kötü gıda beslenmeleri insanlara ne gibi sorunlar açabilir. Hiç düşündünüz gününüzü nasıl geçirdiğinizi ve neler tükettiğinizi. Tabi bunun sonucunda sizleri nelerin beklediğini. İşte kötü beslenmenin size yaratacağı sorunlardan biride hiç kuşkusuz unutkanlık olacaktır. Peki, o halde unutmamak için neler yapabiliriz.

Unutkanlığı önleyen besinler nelerdir?

Artık günümüzde unutkanlık sizinde takdir edeceğiniz üzere sadece yaşlılarda değil genç insanlarda da görülen yaygın bir hastalık şeklidir. İşte size unutkanlığı önleyen besinler. Bunların başında yaban mersini gelmektedir. Yaban mersini beyine saldıran serbest radikallerle savaşabilmektedir.

Günde 30 gr civarında yaban mersini yemeniz size çok fayda sağlayacaktır. Bunun yanında bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. Tabi burada olmazsa olmaz deniz ürünleridir. Unutkanlığı önlemek için haftada en az iki gün balık yemek olmazsa olmazdır.

Balık tüketimi hiç kuşkusuz zihninizi unutkanlıktan koruyacaktır. Bunların yanında günde 3 tane ceviz yemek, haftada 3 defa kırmızı et tüketimi, az miktarda da çay ve bitter çikolata sizi unutkanlık alıkoyacaktır. Tabiî ki beslenmenin yani sıra fiziksel aktiviteyi de unutmamanız gerekmekte. Haftada 4 defa 45 dakikalık egzersiz yapmaya özen gösteriniz.

Unutmamak için neler yapılmalı

Unutmamak için başka neler yapabiliriz ?

Unutkanlığı önleyen besinler sorusunu açıklamak ile birlikte spor egzersizine de yer verdik. Bunların dışında günde yarım saat güneşte kalmak size iyi gelecektir. Bilindiği üzere D vitamini beynin genç kalmasını sağlamaktadır. Her gün yarım saat güneşte kalmanız D vitamini sentezini artıracaktır.

Sonuç olarak unutmamak için ve sağlığımız için iyi beslenmeli, spor yapmalı ve düzenli yaşamalıyız. Hiç bir şey sağlığımızdan önemli değildir…

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın