Unutkanlık Nedenleri

Beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan soruna unutkanlık denilmektedir. Ve son dönemlerde yaş ve cinsiyet ayırmaksızın herkesten duyduğumuz ‘’ Şu sıralar çok dalgınım her şeyi unutuyorum. ‘’ cümlesini maalesef çok sık duymaya başladık.

İnsanlar kendilerinden korkar oldular. Ama aslında beyin, unutan bir organdır.  Bazen yaşadığımız acıyı, üzüntüyü beynimiz otomatik olarak unutmamızı sağlar. Aslında bu güzel bir şeydir. Çünkü düşünsenize her şeyi hatırladığınızı başınıza gelen bütün kötü olayları unutmadan yaşamak ne ağır gelir insanoğluna, o yüzden unutmak biz insanlara verilen en güzel hediyedir.

Unutkanlık yaşayan kişinin yaşı ilerlemişse bu yaşlılığa bağlı bunamaya dayanabilir. Ama unutkanlığı başlayan kişi genç ise altında başka sebepler yatabilmektedir. Yaşınız genç ise, bazı şeyleri unutmaya başladıysanız, mesela mutfağa su içmeye gittiniz ama mutfağa giderken niçin gittiğinizi unuttuysanız büyük bir olasılıkla da su içmeden geri geldiyseniz niye gitmiştim acaba diye de kendi kendinize düşünmeye başladıysanız sizin de altında sebepleri aranması gereken unutkanlık sorununuz var demektir.

Unutkanlık nedenleri ise kısaca şu şekilde sıralanabilir.

  • Depresyon ciddi bir unutkanlık sebebi olabilmektedir.
  • Stresli bir iş hayatınız veya evde ki yaşantınız stresli geçiyorsa unutkanlığın sebebi streste olabilmektedir.
  • Uyku bozukluğu, az uyumak ve çok aşırı uyumakta unutkanlık sebeplerinden gösterilmektedir. Uykunuzun kalitesi açısından gece uykusu ve 8 saat uyumanız önerilmektedir.
  • Tiroit, şeker ve tansiyon hastası iseniz bu rahatsızlıklar unutkanlığa yol açabilmektedir.
  • Uzun sure aç kalmak, az yemek de unutkanlık sebepleri arasındadır.

Yukarıda saydıklarımız bende yok, ben gayet güzel beslenip iyi uyurum. Depresyona girecek bir olayım yok ama yine de unutkanlık en büyük sorunum diyorsanız. Doktorunuza başvurmanızı öneririz. Çünkü son zamanların en bilindik rahatsızlığı MS hastalığı da kendini unutkanlık sorunu ile göstermektedir.

Bunun yanı sıra guatr, beyin tümörleri, beyin damarındaki tıkanmalar, beyin kanamalarının da en belirgin belirtileri unutkanlıktır. Ama korkulacak bir şeyde olmaya bilir. Çünkü vitamin eksiliği de unutkanlık nedenleri arasında yer alıyor.

Eğer,  unutkanlık sorunu gibi bir rahatsızlığınız yoksa yaşlandığınızda böyle bir sorun yaşamamak için, bulmaca, sudoku gibi zihinsel aktivitelerle beyninize egzersiz yaptırabilirsiniz.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın