Serotonin Nedir ?

Serotonin insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörötransmitterdir. Bir diğer deyişle de  sinir hücreleri arasındaki  parlak noktalar serotonin gibi nörötransmitterleri temsil etmektedir. Nörötransmitter; nöronlar arasında veya  bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallara denir. Bir çok araştırmacı serotonin seviyesindeki dengesizliklerin ruh halini etkileyip, depresyona neden olduğuna inanmaktadır.

Serotonin eksikliği şu üç sebepten  oluşabilir; beyin hücrelerinde üretimin az olması,reseptör belgelerinin yetersiz olması ya da serotonin  yapımında kullanılan triptofan maddesindeki eksiklik. Sonuç olarak bu biyokimyasal bozukluktan biri meydana geldiğinde, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete bozukluğu, panik ve hatta aşırı asabiyet ortaya çıkabilir. Serotonin Nedir ? Seretonin hormonu nasıl doğal yollarla arttırılır ?

Serotonin hormonu beyinde salgılanır ve vücudun çeşitli noktalarında üretilir. Genelde merkezi sinir sisteminde ve mide-bağırsak kanalında bulunur. Merkezi sinir sistemindeki serotonin ruh halini, uykuyu, iştahı, öğrenmeyi,hafızayı, cinsel ve sosyal davranışları düzenlemeye yardım eder. Mide ve bağırsak kanalındaki serotonin ise sindirimi düzenlemekle  görevlidir.

Serotonin Nedir ?
Serotonin nedir ?

Serotonin Nedir ? Serotonin hormonu nasıl doğal yollarla arttırılır?

Doğal yollarla arttırmak  mümkündür. Serotonin ruh halinin dengelenmesinde, uyku döngüsünde ve zihnin odaklanmasında önemli rol oynar. Serotoninin düşük düzeyleri depresyona, aksiyeteye, obsesif-kompulsif davranışlara ve insomniyaya neden olabilir. Bunlarda çok ciddi sorunlardır. Tripfotan açısından zengin yiyeceklerle beslenerek serotonin hormonunu arttırabiliriz. Hindi eti,soya fasulyesi,süt, yoğurt vb. yiyeceklerde bulunur.B6, B9 ve B12 alarak da arttırabiliriz. Ceviz , bezelye patates vb. yiyeceklerde bulunur.

 

Egzersiz yaparak da arttırabiliriz. Güneş ışığında bol zaman geçirmek ve masaj yaptırmakla da arttırabiliriz.Ama en önemlisi stresi azaltmaya çalışarak yapabiliriz.Çünkü stres serotoin üretilmesini aksatır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın