Şekerin Vücuda Zararları

İnsanlar için vazgeçilmez bir besin olan şeker, sebzelerde ve meyvelerde doğal halde bulunmaktadır. Fiziksel sağlığımız için önemli bir besin olan şeker; özellikle zihinsel faaliyetlerin yürütülmesi ve ruh halimizin iyi olması içinde gerekli bir besindir. Vücudumuz için bu kadar önemi olan şeker tüketiminin aşırı olması ya da kimyasal işlemlerle beyazlatılan şekerin vücuda zararları çok fazladır.

Şekerin Vücuda Zararları

Şekerin vücuda zararları ve diğer yan etkilerini şöyle sıralayabiliriz. İlk olarak kalbe verdiği zarar önemlidir.  Fazla şeker tüketimi kalp hastalıkları riskin artırmaktadır. Kalpte kan pompalama mekanizmasını etkileyen fazla şeker kalp krizine yol açan kötü kolesterol ve trigliseridleri arttırmaktadır. Şekerin diğer bir zararı göbek ve bel çevresi yağları arttırır.  Bu yönüyle obezite ve yağlanmanın ana sorunlarındandır. Bu yağlar diyabet ve kalp hastalıklarını tetiklemektedir.

Ayrıca kilo alımını arttıran şeker yeme isteğini arttırarak uyuma zorluklarına da yol açmaktadır. Sessiz katil olarak tanımlayabileceğimiz şeker, yol açtığı hastalıkların önemli hastalıklar olması nedeniyle sessiz katil olarak adlandırılmaktadır. Şekerin diğer zararlarına değinecek olursak bağışıklık sistemini zayıflatmasına vurgu yapabiliriz. Yüksek miktarda şeker alımı bağışıklık sisteminin parazit, virüs ve bakterilerle mücadelesini zayıflatmaktadır.

Şekerin Vücuda Zararları
Şekerin Vücuda Zararları

Şekerin zararlarını kıyaslayarak açıklamak gerekirse akciğer üzerinde fazla şekerin zararı alkol ile aynıdır. Ciğer üzerinde toksik etki yaparak alkol ile aynı işlevi görür. Aşırı şekeri ciğerlerde zehirleyici etki yaparak istenmeyen durumlara yol açar. Kronik hastalıklara yol açan şeker insülin miktarını arttırır. İnsülin artışı da kansere, politik yumurtalık sendromuna, sivilceye hatta miyopa kadar varan zararlara yol açmaktadır.

Şekerin vücuda zararları saymakla tükenmeyecek kadar çok diyebiliriz. Bu durumda yeteri kadar şeker alarak fazla şeker tüketiminden kaçınmalıyız. Şekeri az tüketmek de zararlı olduğu için ölçülü şekilde şeker tüketimi vücudumuz için sağlıklı olacaktır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın