Şeker Hastalarına Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik oksijen tedavisi bir basınç kabini sayesinde hastaya basınç altında tamamen oksijen solutularak gerçekleştirilen bir tedavidir. Bu basınç odaları iki’ye ayrılır tek kişilik olanlar ve çok kişilik olanlar olmak üzere. Tek kişilik basınç odalarında basınç kabinine direkt olarak oksijen verilir ve hasta direkt olarak oksijeni solur.

Hasta herhangi bir maske kullanmaz. Çok kişilik basınç kabinlerinde ise hastalar maske takarlar. Kabine hava verilerek basınç sağlanmış olur ve oksijeni maske yoluyla solurlar. Çok kişilik basınç kabinleri tek kişilik basınç kabinlerine göre avantajlıdır.

Çünkü tek kişilik basınç kabinlerinde tek hasta hiperbarik oksijen tedavisi alırken çok kişilik kabinlerde birden fazla hasta aynı anda tedavi alabilmektedir. Bunun yanı sıra kapalı alan korkusu olan kişiler basınç kabininde başkaları olması sayesinde daha rahat olur hatta bir sağlık personelinin de basınç kabininde bulundurulması sağlanabilir.

Tedavi basınç kabinine giren hastalardan sonra odaya hava verilir. Bu hava sayesinde ortamdaki basın seviyesi arttırılır. Hastalar bu konuda daha önce bilgilendirilerek hastaların telaşlanmaları önlenmektedir ve herhangi bir risk durumunda alınacak tedbirler belirtilmektedir.

Tedavinin ilk sırasında değişen basınçtan dolayı hastalar kulaklarında basıncı hissetmektedirler. Bu basınç değişimini nasıl düzenleyecekleri uzman kişiler tarafından belirtilir. Hava veya oksijen verme süreci bittikten sonra hastalar normal basınç altındaymış gibi hissederler.

Hastalar tamamen oksijen solurlar. Bu sayede vücudun bütün sıvılarında oksijen çözünerek oksijen gitmeyen hücrelere oksijen gitmiş olur, oksijensiz kalan hücrelerden kaynaklanan hastalıklar önlenmiş olur ve iyileşmesi sağlanır. Aynı zamanda kandaki oksijen oranı en uç seviyelere çıktığı için kandaki bazı bakterilerin etkisiz hale gelmesinde yardımcı olur.

Hiperbarik oksijen tedavisi kullanım alanları nelerdir ?

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre hiperbarik oksijen tedavisi vurgun, hava ve gaz embolisi, karbonmonoksit zehirlenmesi, aşırı kan kaybı, yara iyileşmesinin zor olduğu hastalarda diyabet gibi, termal yanıklar, beyin absesi vb. hastalıklarda kullanılabileceği bildirilmiştir.

Hiperbarik oksijen tedavisinin en bariz yan etkisi kulak ve sinüs problemleridir. Dışarıdaki basınçla içerideki basınç farkından oluşan bu problem basınç eşitleme yoluyla giderilebilir eğer giderilemez ise ilaç yardımıyla bu eşitlenir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın