Sağlıklı Yaşam İçin Altın Kurallar

Sağlıklı yaşamın altın kuralları ve sağlıklı yaşam için dikkat etmemiz gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz.

Sağlıklı yaşamak için alkol ve sigaradan uzak durmak, kalbi korumak, doğru beslenmek ve düzenli spor yapmak çok önemli ama yeterli değil. Sağlıklı yaşamın altın kuralları ve diğer önemli noktalar şunlardır. İlk altın kural olarak kalp sağlığına dikkat etmeliyiz. Bunun için beslenme ve hareket düzenimizi ayarlamalı en uygun şekilde bu faaliyetlerimizi gerçekleştirmeliyiz.

Diğer bir altın kural beslenme; tansiyonu ve kolesterolü doğru beslenme ile kontrol altında tutabiliriz. Bunu için doymuş yağlardan uzak durmalı, meyve, sebze ve lif yönünden zengin gıdalara ağırlık vermeliyiz.  Bir diğer önemli nokta kilo kontrolüdür. Yüksek tansiyona yol açan fazla kilo kontrol altına alınmalıdır. Bu sayede koroner kalp hastalığı, inme, kalp yetersizliği gibi durumlar içinde tedbir alınmış olacaktır.

Sağlıklı Yaşam İçin Altın Kurallar
Sağlıklı Yaşam İçin Altın Kurallar

Sağlıklı Yaşam

Alkol ve sigaradan uzak durmak önemli bir altın kuraldır. Kanser ve kalp damar tıkanıklığına yol açan bu alışkanlıktan uzak durarak sağlığımızı koruyabiliriz. Kemik erimesi, şeker hastalığı, kalın bağırsak ve meme kanseri, kalp rahatsızlığı, bunama ve depresyon gibi rahatsızlıklardan korunmak için ve diğer birçok durumdan korunmak için doğru egzersiz yapmak önemli bir altın kuraldır. Spor doğrudan kalp sağlığı içinde olumlu etkiye sahiptir.

Antrenmanlar düzenli ve doğru şekilde yapıldığında kalp zorlu bir durumla karşılaştığında sakin tepki verebilir. Düzenli spor yapmak kişiyi zayıflatarak doğru kiloya gelmesini sağlar. İyi kolesterolü yükselten spor; kan aşırı pıhtılaşmasını da önler. Şeker hastalığı ve stres için de birebir olan spor, sağlığımızı korumak için alışkanlık haline getireceğimizi altın kurallardan en önemlisidir diyebiliriz.

Sağlıklı Yaşam İçin Altın Kurallar
Sağlıklı Yaşam İçin Altın Kurallar

Sağlıklı yaşamın altın kuralları tek tek ayrı olarak düşünülmemeli bir bütün olarak alışkanlık haline getirilmelidir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Sağlıklı Yaşam İçin Altın Kurallar” için bir yorum

Bir Cevap Yazın