Safra Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Safra kesesi halk arasındaki ismi ile “öd”  anatomik olarak açıklayacak olursak böbreğin bir parçasıdır. Safra sindirime yardımcı olan bir sıvıdır. Bu sıvının içerisinde katılaşan birikintilere safra taşı denir. Bu taşlar bir buğday tanesi kadar küçük ya da bir golf topu büyüklüğünde olabilir.

Safra taşı bazı hastalarda bir tane bazı hastalarda birden fazla olabilir. Safra kesesi taşından şikâyeti olan hastaların genellikle safra kesesi alınır. İlaç kullanımı ile safta taşları giderilmesi aylar veya yıllar sürebilir. Bu ilaçlar genellikle ameliyat olması zor olan hastalarda uygulanır.

Safra taşı bileşenlerinin anormal şekilde büyümesi ya da birleşmesi sonucu oluşan kristal yapılardır. Kolesterol taşları genellikle yeşil olur. Fakat beyaz ve sarı olma olasılığı da vardır. Safra taşları genellikle kolesterolden dolayı oluşur. Safrada yeterince safra tuzu olmayınca kolesterol taşları oluşur.

Pigment taşları safra kesesinin içerisinde bulunan bilirubin ve kalsiyum tuzlarından oluşan koyu renkli ve küçük taşlardır. Safra taşlarının %20-25 ini pigment taşları oluşturur. Siroz, safra yolu iltihabı gibi kalıtsal kan hücresi bozuklukları pigment taşının risk faktörleri arasına girer.

Safra taşları genellikle safra kesesi içerisinde oluşur fakat safra kanalı dâhil safra yollarının herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Ana safra yolunun tıkanması sonucunda koledokolitiasis hastalığına, safra kesesinin yollarının bir kısmının taşlar yüzünden kapanması sarılığa neden olabilir.

Safra taşının en çok bilinen belirtisi safra atağı yani hastanın yarım saatte ya da saatte bir göğüs bölgesinde oluşan dayanılmaz acıdır. Gittikçe artan bir acı vermeye başlar. Kürek kemiklerinin arasında da acılar oluşabilir. Mide bulantısı kusma gibi belirtileri de vardır.

Özellikle aşırı yağlı yemekler sonrasında ortaya çıkar. Acının dindirilebilmesi için su içmek faydalı olabilir fakat bu yöntemde her zaman işe yaramaz. Safra taşı olan bazı kişiler acı ve rahatsızlık duymazlar. Bu belirtileri gösteren safra taşlarına “sessiz taş “ adı verilir.

Bu tür safra taşları diğer iç organları etkilemez. Tedaviye de gerek duyulmamaktadır. Kolesterol taşlarını ortadan kaldırmak için ağızdan alınan ursodeoksikolik asit kullanılır. Fakat bu ilaç çok pahalıdır ve kullanmayı bıraktıktan sonra yeniden taş oluşabilir. Bu yüzden sağlık konusunda bir sıkıntısı olmayan safra kesesini aldırarak bu dertten kurtulur ve hayatına sağlıklı bir şekilde devam eder.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın