Saçkıran Nedir ?

Saçkıran Nedenleri

Nedir diye sorulduğunda, mantarların yol açtığı bir deri hastalığıdır diye tanımlanabilir. Saçkıran hastalığı hakkında genel görüşün aksine psikolojik ve travma gibi etkenler değil cilde bulaşarak hızlı şekilde yayılan bir mantar sebep olur. Bu hastalığın belirtileri hemen gözle görünür şekilde ortaya çıkmayan sinsi şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Bu hastalık sonucu saçlarda ve deride hasarlara yol açarak kalıcı saç kaybı sorunu ile karşılaşılabilir.

Bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken nokta bulaşıcı olması ve bu hastalığın görüldüğü kişilere karşı daha dikkatli olunması gerekir.Bu hastalığa yol açan virüs saçta, tırnakta, deride ve ayak parmaklarında da mantar enfeksiyonuna sebep olabilmektedir. Bu duruma maruz kalan kişilerin saç tarağı, havlu gibi kişisel ürünlerin ortak kullanılmaması gerekir. Bu hastalığı erkek ve dişi olarak iki farklı dağılım gösterir.

Dişi saçkıran erkek saçkırana göre daha hızlı yayılır ve saçın her bölgesinde kalıcı hale gelebilmektedir. Erkek saçkıran ise dişi saçkırana göre daha yavaş ilerleme gösterir ve etki ettiği bölgeler dişi saçkırana göre daha azdır.

Saçkıran Nedir ?
Nedenleri – Sebepleri

Saçkıran nedir dendiğinde akla gelen ilk sorularda biri de bulaşıcılık özelliğidir. Bulaşıcı olan bu hastalık, direk temas halinde insanlardan ve hayvanlardan bulaşabilir. Bu hastalık mantar enfeksiyonunu barındıran bir hastadan diğerine kolayca geçebilir. Ya da ortak eşyalar kullanılarak hasta kişilerden bulaşma olabilir.

Tırnak makası, havlu, tarak, makas ve bıçak gibi eşyalar ile geçebilir. Hastalığın belirtileri genel anlamda küçük kabarcıklar oluşur ve bu kabarcıklar halka şeklinde genişler. Saç dökülmesi geçicidir ama tedavi edilmezse kalıcı hale gelebilir. Deri yüzeylerinde de sarımsı cilt lekeleri ve bozulmalar halinde ortaya çıkabilir.

Saçkıran nedir ve belirtileri nelerdir bunlara değindikten sonra bu hastalık karşısında daha bilinçli olarak hareket edebileceğiz.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın