Reflü Hastalığı (Gastroözofageal) Belirtileri ve Tedavisi

Bu hastalık mide içeriğinin, özofagusa geri kaçması sonucunda oluşmaktadır. Bu durumlarda reflü olan mide sıvısı pepsin, asit ve safra tuzları ile karışmış besinleri de içerebilmektedir. Göğüs arkasında oluşan yanma hissi, sırta ve boğaza yansıyabilir.

Bu yanma oluşumu yemek yedikten 30 dakika sonra başlar ve egzersiz, öne eğilme gibi mideyi sıkıştıran hareketler ile artar. Bu yanma hissini arttıran başka etkenler de bulunmaktadır.

Reflü Belirtileri Nelerdir ?

 1. Aşırı eğirme
 2. Hazımsızlık
 3. Uzun süreli öksürük
 4. Kusma
 5. Gece boğulma hissi
 6. Sırt ağrısı
 7. Ağza ekşi ve acı suların gelmesi
 8. Ağza kötü kokular gelmesi
 9. Diş çürükleri
 10. Kronik farenjit
 11. Boğazda yanma hissi
 12. Ses kısıklığıdır.

Fizyolojik reflü denilen ve sağlıklı kişilerde de oluşan reflüler vardır. Bu reflüler, diğer reflüler ile aynı özellikleri göstermelerine karşın %4 daha kısa süreli devam etmektedir.

Bu durum her hangi bir sendroma ya da özofagus mukoza hasarına neden olmamaktadır. Sağlıklı kişilerde ortaya çıkan bu reflü, yemek sonrasında oluşur ve normal kabul edilir.

Reflü Tedavi Yöntemleri

Bu hastalık yaşam konforunu büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu hastalıkta tedavi, başlıca semptomların giderilmesi ve komplikasyon gelişiminin oluşması önlenmesi amacına yöneliktir. Özel diyetler sonucunda kilo verilmesi ve ideal kiloya ulaşılması durumunda reflü azalma gösterecektir.

Sigara içiminin bırakılması, yağlı yemeklerden uzak durulması, kahve ve çay tüketiminin aşırıya kaçmaması, alınıyor ise alkolün bırakılması, çikolata, biberli ve baharatlı gıdalardan uzak durulması, limon, portakal gibi besinler ile kola gibi gazlı içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Özellikle yemek sonrasında oluştuğu için yemek yedikten en az 3 saat sonra uyunması gerekir.  Reflünün artmasına neden olan diğer sebepler ise; hastaların karın basıncını arttırıcı korseler giymesi, sıkı kemer takması ve öne doğru eğilerek ıkınma gibi hareketlerde bulunmasıdır. Her türlü stresli durum içinde bulunmak mide yanmasını arttıracaktır.

İlaç Tedavisi

Hastalara asit giderici ilaçlar, H2 blokerleri ve proton pompası inhibitörleri ile mide asit seviyesini azaltıcı ilaçlar verilmektedir. Reflü hastalığının ilaç tedavisinde tekrarlayan göğüs arkası yanmaları, semptomlardan geçmeyen ve kısa süreli tedavilerde yeniden tekrar eden durumlar söz konusu olduğunda tedavi uzun sürmektedir.

Cerrahi Tedavi

Sürekli ilaç alan, ilacı kestiğinde mide yanmaları devam eden kişilerde mide fıstığı diğer bir adıyla reflü hastalığının tedavisi için cerrahi tedavi gerekmektedir. Bu cerrahi müdahale ile mide kapakçığındaki aralık kapatılır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın