RBC Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi

RBC Düşüklüğü Nedir ?

RBC İngilizce “red blood cell” kelimelerinin kısaltılmış halidir ve Türkçe karşılığı ise kırmızı kan hücresi anlamına gelmektedir. Kırmızı kan hücresine ise eritrosit denilmektedir. RBC Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi eğer hastalık ciddi seviyede değilse küçük birkaç alışkanlığın değiştirilesi ile bu hastalığın ilerlemesine engel olabilirsiniz.

Kırmızı kan hücreleri yani alyuvarlar vücuda oksijen taşımakla görevlidirler. Eritrosit testi dokluların düzgün çalışabilmesi için gerekli olan alyuvar sayısını belirler. Kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların görevi hemoglobin miktarına bağlı olarak vücuda oksijen taşımaktadır. Hemoglobin miktarı düşük ise kişi anemi hastası olabilir. Bu durum da kişide bitkinlik ve nefes darlığı gibi sorunlara yol açar.

RBC Düşüklüğü Nedir ?
RBC Düşüklüğü Nedir ?

RBC Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi ne gelirsek; kırmızı kan hücrelerinin düşüklüğünün en önemli nedeni anemi hastalığıdır. Anemi demir eksikliği, B12 eksikliği ve folik asit eksikliği gibi sebeplerle ortaya çıkar. Diğer nedenler ise kemik iliği hastalığı, kan kanseri, plazma hücrelerinin kanseri, eritropoietin eksikliği, aşırı kan kaybı, kan naklinden dolayı alyuvar yıkımı ya da çökelme, yetersiz beslenme, kemoterapi (kimyasal tedavi) ilaçları, hamilelik gibi pek çok nedenden dolayı RBC değeriniz düşük çıkabilir.

Çocuklardaki RBC değeri yetişkinlerinkine göre farklılık göstermektedir. Kırmızı kan hücrelerinin düşüklüğünün belirtileri; halsizlik, yapılan işten çok kolay yorulma, solgun ve bitkin görünme, çarpıntı ve nefes darlığıdır. Aşırı saç dökülmesi ve kalp problemlerinden şikâyetçiyseniz bunların da kırmızı kan hücrelerinin düşüklüğüne dair bir işaret olduğunu bilmelisiniz.

Alyuvar Üretimi Hakkında Video

RBC (Eritrosit) Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi için herhangi bir belirtiyle karşılaştığınızda doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin. Ayrıca yedikleriniz ile kırmızı kan hücre sayısını artırabilirsiniz. Bunun için demir, bakır, folik asit, A vitamini B12 vitamini, B16 vitamini içeren yiyeceklere ağırlık vermenizi öneririz.

Sağlıklı günler!

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın