Parmak Çıtlatmanın Zararları

Genellikle sinirlendiğimiz anlar ellerimizi kenetleyip çıtlama gereksinimi duyarız. Çünkü parmak çıtlatılması etraftaki reseptörleri uyardığı için eklem kaslarının gevşemesini sağlamaktadır. Bu yüzden kişiye gevşeme ve rahatlama hissi yaşatmaktadır.

Aslında çıtlatma sesi eklemlerimizin kaygan kalmasını sağlayan synovial sıvısında aniden oluşan bir hava boşluğundan kaynaklanmaktadır. Parmak çıtlama konusunda araştırması olan, Californialı Doktor Donald Unger’ ın 60 yıl kadar sol elinin parmaklarını günde iki kez çıtlatırken sağ eline hiç dokunmamış.

Vardığı sonuç ise aslında şaşırtıcı olmuştur. Kendisi şu açıklamalarda bulunmuştur. ‘’İki elimde de herhangi bir hastalık belirtisi görmüyorum.” Demiştir. Hatta bu araştırması 2009 yılında da parodi Nobel ödülüne layık görülmüştür.

Ama çok eskiye dayanan araştırmalarda bulunuyor. 1975 yılında Los Angeles’taki yaşlılar yurdundan 28 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada ise parmak çıtlatma alışkanlığı olanlarda artrit (eklem iltihabı) hastalığı riskinin daha az olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

En göze çarpan araştırma ise 1990 yılında Detroit’te yapılan geniş kapsamlı olan ve 45 yaş üstü 300 kişinin elleri incelenmiştir. Sonuç ise diğer araştırmalar gibi olumlu çıkmamıştır. Parmak çıtlatanların % 84’ünün ellerinde şişme belirtilerinin yanı sıra bir şey tutarken daha güçsüz oldukları görülmüş ve parmak çıtlamayı bıraktıracak bulgular elde edilmiştir.

Aslında parmak çıtlakmak hayatımızda küçük bir yer kaplarken, içimizde hep bir ses acaba parmak çıtlatmanın zararları var mı diye çok düşünmüşüzdür.  Siz parmaklarınızı çıtlatırken etrafınızdakiler muhakkak uyarır ve yaşlanınca parmaklarınızın kireçleyeceği şeklinde sizinle konuşacaktır.

Hatta geçen yıllarda yayımlanan araştırmada da sadece parmak çıtlatıp çıtlatılmadığına değil de, bu işi ne kadar sık yaptıklarına bakıldı.  Sonuç ise 15 dakikada bir çıtlatanla, günde bir kez yapanında eklem hastalıklarına yakalanma bakımından herhangi bir fark yaratmadığı görüldü.

Yapılan araştırmaların sonucu olarak aslında parmak çıtlatmanın çok fazla bir sorun yaratmayacağı şeklindedir. Parmaklarınızı çok sık çıtlatıyorsanız bu konuda çok büyük bir sıkıntı yok gibi görünmektedir. Ama siz yine de kendinizi şartlayarak çıtlatmayı en aza indirebilirsiniz. Yaşlılar yurdunda yapılan araştırma sonucunda görüldüğü gibi caydırıcı bulgular var ama net sonuç yoktur.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın