Osteoporoz Nedir ?

Osteoporoz nedir? Nasıl korunmak gerekir?

Kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz, kemik metabolizmasında meydana gelen bir bozukluk sonucu kemikte bulunan protein örgüsünün seyrelmesi ile birlikte iskelette ortaya çıkan ve buna bağlı olarak da kemiklerin çok kolay kırılabilmesine ve çatlamasına yol açan ciddi bir hastalıktır. Kemiğin birim hacminde bulunan mineral yoğunluğu azalmıştır.

Bu sebeple kemikler eskisine oranla çok daha kolay kırılır bir hale gelmektedir. En çok kalça, bilek ve omur kemiklerinde görülse de vücutta bulunan bütün kemikler bu durumdan aktif bir şekilde etkilenmektedir. Kadın ya da erkek fark etmeden hemen hemen herkes bu hastalığa yakalanabilmektedir. Bu hastalığa yakalananların %80’e yakın bir kısmının kadın olduğu bilinmektedir. Bu hastalığın araştırılmaya başlanmasının temeli

Osteoporoz nedir? Nasıl korunmak gerekir? Gözenekli bir kemik dokusuna dönüşen bir kemiğin erimesi şekli ile ortaya çıkan bu hastalık kemikte daha az yoğun, daha az dirençli hale gelme ve protein ağının kötülenmeye başlamasına neden olur. Kemik lamellerinin azalması ile ortaya çıkan hastalık türü menopozla birlikte artan bir özellik göstermektedir.

Osteoporoz Nedir ?
Kemik Erimesi

Osteoporoz riskini artıran birçok faktör vardır. Bu faktörden bazıları açık bir tene sahip olmak, küçük kemikli bir vücuda sahip olmak sigara içmek, alkol almak ve gün ışığından mahrum kalmaktır. Bu hastalığın bulguları arasında eklem ağrıları, diş kaybı, boy kısalması ve kronik sırt ağrısı olmaktadır. Osteoporoz nedir? Nasıl korunmak gerekir? Araştırmalarında ulaşılan sonuçlara göre bifosfat türevi olan ilaçlar, uzun yürüyüşler ve yeterli miktarda kalsiyum alınması bu hastalığın tedavileri arasında yer almaktadır.

Osteoporoz hastalığından korunmak isteyen bireylerin uzun yürüyüşler yaptığı, günlük olarak 1500 mg Ca ve 400 IU vitamin D alımı yaptığı bilinmektedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın