Okul Çağındaki Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmelerinde beslenme çok önemli bir yer tutar. Özellikle okul çağındaki çocuklar da dengeli ve sağlıklı beslenme, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimine önemli katkılarda bulunur. Çocukluktan itibaren kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları, yetişkinlik döneminde de sağlıklı bir insan olmanın temellerini atar.

Uzmanlar yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda algılama bozuklukları, dikkat eksikliği, motivasyonda azalma, davranış bozuklukları, öğrenme güçlükleri, okula devamsızlık ve akademik başarıda düşüklük gibi sorunlarla karşı karşıya kalındığını belirtmektedirler.

Zamanımızda çoğu ebeveyn çocuklarıyla ilgili bu tarz sorunlarla başa çıkmaya çalışmaktadır. Ebeveynler çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırırken, öncelikle kendi beslenme alışkanlıklarını da gözden geçirmeleri gerekir.

Çocuklarınıza sağlıklı ve dengeli beslenmenin kazandırılması, öncelikle sizlerin iyi birer model olmanıza bağlıdır. Okul çağındaki çocuklar sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırmada aileler kadar öğretmenlere de önemli görevler düşmektedir.

Öğretmenler, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırma konusunda çeşitli çalışmalar yapabilirler. Özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalıdır. Öğretmenler öğrencilerinin kahvaltı yapıp yapmadıklarını kontrol etmeli, kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklarla ilgili gerekli tedbirler alınmalıdır.

Sınıf içinde sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili sınıf gazetesi hazırlama, bilgi yarışması düzenleme gibi etkinlikler yapılmalıdır. İlkokuldaki çocukların beslenme çantaları kontrol edilmelidir. Çocukların boy ve kilo artışlarında bir aksaklık olup olmadığına bakılmalıdır.

Okul çağındaki çocuklar için sağlıklı ve dengeli beslenmelerini sağlamak için aşağıda çeşitli beslenme önerileri verilmiştir:

  • Dört besin grubu (süt, et, sebze-meyve ve tahıl grubu) düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Besinler her öğünde yeterli miktarda yenmelidir.
  • Çocukların sağlıklı diş ve kemik gelişimi için günde 2-3 bardak süt ya da yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar da peynir tüketmeleri gerekmektedir.
  • Sindirim sisteminin sağlığı ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için günde 5 porsiyon taze sebze ve meyve mutlaka tüketilmelidir.
  • Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Birkaç dilim ekmek, peynir, haşlanmış yumurta ve meyve suyu besleyici bir kahvaltıdır.
  • Öğünler kesinlikle atlanmamalı, 3 ana ve 2 ara öğünde alınacak besinler dengeli bir şekilde yenmelidir.
  • Açıkta satılan yiyecekler güvenli ve temiz olmadığından çabuk bozulurlar. Bu tarz yerlerde satılan besinler tüketilmemelidir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın