Obezite ve Kalp Rahatsızlıkları

Çağımızın hastalığı obezite! Obeziteye bağlı birçok hastalığın ilk sırasında kalp rahatsızlıkları geliyor. Araştırmalara göre obez insanlarda kalp krizi riski çok yüksek.

Obezite son yılların en büyük sorunlarından biridir. Özellikle gelişmiş, yaşam kalitesi yüksek ülkelerin yaşadığı bu sorun artarak devam etmektedir. İnsanların alım gücünün artması, hazır gıdaların sık kullanılması, hareketsizlik ve konfor gibi nedenler obeziteyi arttırmıştır.

Etrafımıza baktığımızda, her şeyin artık insanlardan çok makinalar tarafından yapıldığını görürüz. Bulaşık yıkamak, çamaşır yıkamak gibi güç gerektiren işler genelde tek düğmeyle yapılır hale gelmiştir. İnsanların daha çok masa başı işlerde çalışıp bütün gün hareketsiz kalmaları da obeziteye neden olur. Merdivenler yerine kullanılan asansörler, ev yemekleri yerine tüketilen hazır yemekler, obez insan sayısını yükseltmiştir.

Obezite ve Kalp Rahatsızlıkları
Obezite – Şişmanlık

Obezite ve Kalp Hastalıkları

Yapılan araştırmalara göre son 20 yılda obez insan oranı hızla artış göstermektedir. Pekiî obezite nasıl kalp krizine yol açar hiç araştırdınız mı? Obez insanlarda iyi huylu kolesterolde düşme; kötü kolesterolde (trigliserit) artış görülür. Vücutta ki yağın çok büyük bir bölümü trigliserit olarak depolanır. Vücutta artan ve biriken yağ oranları bunun atardamar duvarında birikmesine neden olur. Bu birikim sonucu damar sertliği oluşur.

Bu yüzden Obez insanlarda kalp krizi riski çok yüksek. Damar sertliği felç riskini de beraberinde getirir. Obez insanlarda kalp kasının beslenemediği durumlar vardır. Merdiven çıkma, spor yapma gibi durumlarda yeterli beslenemeyen kalp kası yorulur ve göğüs ağrısı meydana gelir. Damarlarda büyük boyutta bir tıkanma varsa kalp krizi geçirme olasılığı yükselir.

İngiliz araştırmacalar obezite de bazı vücut yağlarının kalp sağlığına yararı olduğunu söyleseler de, dünya üzerindeki veriler ve ölümler obez insanlarda kalp krizi riski çok yüksek tezini doğrular şekildedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı