Nikotin İçeren Gıdalar

Nikotinin sözlükteki anlamı ‘’patlıcangiller ailesinde bulunan güçlü ve uyarıcı madde’’ olarak sözlükteki yerini almıştır. Aslında nikotinin sadece sigarada bulunmadığını herkes bilmektedir. Nikotin içeren gıdaların içinde ilk sıralarda patlıcan gelmektedir.

Nikotin İçeren Gıdalar

  • Patlıcan, içerisinde B1 ve B6 vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca potasyum ve lif kaynağı açısında da güçlü bir gıdadır. Patlıcanın 1 gramında 100 ng nikotin vardır.
  • Karnabahar: Kış sebzesi ve yaprakları koyu yeşildir. Ülkemizde de üç çeşit olarak üretilmektedir. Karnabaharın çok fazla vitamin değerleri vardır. Hatta düzenli yenildiğinde kanserden koruma etkisi yaratan karnabahar da A, B1, B2 C E ve K Vitaminlerini içerir bununla birlikte kalsiyum fosfat, fosfor potasyum ve demir açısından da zengin bir gıda olduğunu bilmeniz gerekir. 1 gram karnabaharın içeriğinde 16.8 ng nikotin bulunur.
  • Kırmızı Domates: Yüksek miktarda antioksidan bulunan bir sebzedir. Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini, E vitamini beta karoten ve içeren domates kalp ve damar sağlığını korumak, kemikleri desteklemek ve kanseri önlemek için önerilen gıdalar arasında ilk sıralardadır. 1 gram kırmızı domateste 4.1 ng oranında nikotin bulunur.
  • Yeşil Domates: Lowa Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonucuna göre, yeşil domates tüketimi kas erimesini önlüyormuş. Ayrıca fosfor, kalsiyum, fosfat, C vitamini ve potasyum içeren ve vitamin bakımından zengin bir gıdadır. 1 gram yeşil domateste 42.8 ng nikotin bulunur.
  • Biber: Acısı ve tatlısı bulunan biberin, özellikle C vitamini açısından oldukça zengin olduğu bilinir. Aynı zamanda bol miktarda P ve K vitaminlerini barındırır. Mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır. Romatizmaya iyi gelir, iştahı açar, kanamaları önler ve cinsel arzuyu da arttırdığı bilinen faydaları arasındadır. Ortalama 100 gram biberde 7.7 – 9.2 ng arasında nikotin bulunur.

Vücudu Nikotinden Temizleyen Besinler Hakkında Video

Nikotin içeren gıdaları sizlerle paylaştık. Bu gıdalar ile bir diyet listesi hazırlarsanız sigara bırakmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın