Neu (Nötrofil) Yüksekliği ve Tedavisi

Neu Nötrofil Nedir ?

Akyuvar, alyuvar ve trombositler kandaki 3 adet hücre çeşididir. Neu (Nötrofil) kandaki akyuvar hücresidir. Akyuvar ise bakteri ve virüslerle savaşan beyaz kan hücresidir. Kanda yaklaşık %40 ile %70 arası bir oranda bulunur. Bir milimetre küp kanda bulunan NEU sayısı 3650 dir. Eğer bu hücreler kanda %70 ‘in üzerinde bulunursa yüksekliği ortaya çıkmış olur. Vücutta kemik iliğinde üretilir.

Genel tıp uygulamaları sırasında hekimler polikliniğe başvuran pek çok hastadan kan tahlili isterler. Kan sayımı; Hekime tanıya yaklaşmasında yardımcı olan değerli ve nispeten ucuz bir testir. Kan tahlilinin maksadı teşhis koymak değildir. Esas görevi hekimin olası tanılar arasında eleme yapmasını sağlamaktır. Yani tanıya yardımcı olmaktır. Akyuvarlar bağışıklığı dengede tutan vücudun savunma mekanizmasıdır.

Bu hücre vücudumuzu enfeksiyondan korurken içinde nötrofillerde barındırır. Yüksekliğinde bakteri hastalıklarında artış görülmektedir. Vücudumuzdaki zararlı maddeleri bulur ardından da onlara zarar vererek yok olmasını sağlar. Hastalıklara karşı direncimizin artması için önemlidir. Fagositoz ile zararlı ve yabancı maddelerin etrafını sarar ardından belli enzimler ile bu maddeleri yok etmeye ve vücuttan atmaya çalışır.

Bu maddeler yüzünden akyuvar da daha çok NEU üretir ve yüksekliği meydana gelir. Nötrofil yüksekliğinin en yaygın nedeni; Stres, Enfeksiyon, Miyelojen lösemi, Romatoid artrit, Romatizmal ateş, Tiroid iltihabı, Akut böbrek yetmezliği, Gebelik zehirlenmesi, İlaçların etkisi, Ketoasidoz hemolitik anemi, Polisitemi vera, Miyeloid metaplazidir.

Neu Nötrofil Nedir ?

 

Kişinin stresi yönetmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Hayatınızdaki stresi mümkün olduğunca en aza indirmenin kan değerinizin normale dönmesinde önemli rol oynar. Enfeksiyona karşı koruyan savaşçılar olmasından dolayı antibiyotik ve iltihap önleyici ilaç tedavisi ile enfeksiyon tedavisi yapılır. Böylece kan değeri savaşmak zorunda kalmayacakları için sayıları normale dönecektir. Stres ve enfeksiyon dışında yukarda belirtilmiş nedenlerden dolayı kan değer yükselebileceğinden doktorunuzun en uygun tedavi yöntemini uygulaması gerekmektedir.

NEU yüksekliğinin birçok nedeni olabilir. Bu yüzden yapılacak diğer testlerle altında yatan sebepleri araştırıp bulması ona uygun bir tedavi yöntemi geliştirmesi gerekmektedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın