Nefessizlik “KOAH”

Nedir bu KOAH ?

İnsan hayatının devamlılığı nefes alabilmemize bağlıdır. KOAH nedir derseniz eşittir Nefessizlik derim. Eğer yaşamdan keyif almıyorum bu hayattan çok mutsuzum diyen birileri var ise onları hastanelerin göğüs hastalıkları bölümüne ziyaret etmeleriniz tavsiye edin.

Bu hastalık bronşların tıkanması ve akciğer kapasitelerini düşüren çağın vebasıdır. Tetikleyicisi sigarıdır. Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu araştırmalarda bu hastalığın tetikleyicisinin tütün mamulleri olduğu saptanmıştır. Türkiye de 5 milyonun üzerinde KOAH teşhisi konmuş hasta bulunmaktadır.

Sigara içen her beş kişiden birinde bu hastalık başlamaktadır. Ülkemizde 20 yaş üstündeki kişilerin en az yarısı sigara bağımlısıdır. Bizim gibi sigara içme alışkanlığının çok yaygın olduğu ülkelerde KOAH önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Bu hastalığın önemli bir sayısı hastalıklarının farkında olmayıp öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi şikâyetleri çok rahatsız edici olmadıkça doktora gitmemektedirler. Sigara bağımlısı olanların rahatsızlıklarında doktora gitmekten kaçmalarının önemli bir nedeni de sigarayı bırakma korkusudur.

Sigaranın dumanı ile nefes borularına ve bronşlara zararlı maddeler dolar. Zaman geçtikçe bu zararlı maddeler bronşların yapısını bozmaya başlar. İlk aşamada bronşların hastalanmasıyla tıkayıcı bronşit, ilerleyen aşamalarda da harabiyeti ve parçalanması ile amfizem ortaya çıkar.

koan nasıl anlaşılır
KOAH nedir

KOAH adı altında bu iki hastalık yer almaktadır. Hastalar nefes alamayıp bu olayları yaşayınca hastalığın boyutunu daha da iyi anlar. Sigara içimi ile hem bronşlarda tıkayıcı bronşit hem de aynı zamanda amfizem gelişir. Akciğerlerde meydana gelen bu tıkanıklıklar ve bozulmalar sonucunda kandaki oksijen azalır ve vücudun oksijensiz kalması ile pek çok rahatsızlıklar meydana gelir ve ileri ki zamanda vücudun diğer organlarında da hasar oluşur.

 

Bu hastalıkta oluşan bozuklukların tedavisi mümkün değildir. İlaçlar sadece nefes almamazı kolaylaştırır. Çünkü bu hastalık ilerleyicidir. Zararın neresinden dönülse kardır mantığı ile sigarayı bırakıp çok geç kalmadan tedaviye başlanmalıdır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın