Migren Ağrılarıyla Başınız Dertte Mi ?

Korkulu rüyamız Migren !

Çoğumuz biliriz ki en can sıkıcı hastalıklardan biridir migren. Migren nedir nasıl tedavi edilir soruları yıllardır insanlar tarafından araştırılmaktadır. Biraz bu konuyu araştıralım ve fikir sahibi olalım isterseniz. Migren, halk arasında şiddetli baş ağrısı diye tanımlanır.

Enseden başlayarak kafanın üst bölgesine yayılan ağrı, hastayı ışığa ve sese karşı duyarlı hale getirir. Bazen günlerce sürebilen bu ağrı, hastanın yaşam kalitesini tamamen düşürür. Tıbben bu hastalığın konusu araştırıldığında da hastalığın kalıtsal ve çevresel faktöre bağlı olduğu düşünülür.

Hormon düzeylerinde ki değişmeler de hastalığı tetikleyebilir. Ergenlik öncesinde kızlarda erkeklere göre görülme oranları daha azken, kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Bu olay da hormonların değişiminin, bir sebep olabileceğinin göstergesidir.

Yine de tam olarak nedeni kanıtlanamamış bir hastalıktır. Bu hastalık nöbetler halinde gelen, 72 saat devam edebilen bir hastalıktır. Genelde sabahları başlar. Bu hastalık ataklarıyla birlikte kusma, ruh hali değişiklikleri, yüz ve vücutta iğnelenmeler gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerle birlikte hasta günlerce karanlık sessiz bir yerde kalmak isteyebilir.

migren nasıl geçer
migren nedir ? nasıl geçer ?

Bu hastalık nedir nasıl tedavi edilir konusunda tedavi şekillerine baktığımızda aslında bu hastalığın tam olarak tedavisinin bulunamadığı görülmüştür. Tıp bilimi migreni az çok çözebilse de tam olarak hastalık çözülememiştir. O yüzden tedavi yöntemleri o an ki ataklara yönelik ve geçici olmuştur.

En basit tedavi yöntemleri ağrı kesiciler, bitkisel çaylar şeklindedir. Hastanın krizden önce, yaşam kalitesini yükseltmek için ve atakları azaltmak için dikkat etmesi gereken kurallar da vardır. Alkol ve stresten uzak durmak gibi. Akupunktur yöntemi de etkili bir yöntem olabilir.

Tam olarak çözülemeyen migren nedir nasıl tedavi edilir konusu umarım ileriki yıllarda istenilen cevapları verebilir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın