Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?

Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan his, ekşime hissidir. Mide yanmasını artıran gıdalar, genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan gıdalardır.

Genel bir şikayet olan mide yanması toplumumuz da % 50 civarındadır. Yanma şikayeti, yenilen gıdaların türü ve midenin ne kadar dolu olduğu ile alakalıdır. Eğer mide yanması şikayetiniz bulunuyorsa, sindirime yardımcı olan kekik çayı ve zencefil çayı mide yanmasını azaltan bitki çayları arasındadır.

Mide Yanmasına İyi Gelen Gıdalar

Çayı demledikten sonra 10 dakika soğumasını bekleyip öyle içilmelidir. Mide yanması şikayeti olanlara genel de mide asidi ve ülserin neden olduğu ağrılar için bal önerilir. Her gün 1 çay kaşığı organik balı çay kaşığının ucuyla aldığınız tarçınla karıştırarak yemek midenizi rahatlatacaktır.

Bir su bardağına yarım fincan patates suyu, 1 tatlı kaşığı lahana suyu ve 1 tatlı kaşığı bal konularak karıştırıp üzerine su ilave edilerek sabahları aç karnına içmenin mide yanmasına iyi geldiği söylenilmektedir. Civan perçeminin de mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen bitkilerdendir.

Bir bardak kaynar suya, 10 gram civanperçemi ekleyip 10 dakika bekletip günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.  Bu bilgi sizi şaşırtabilir ama sakız çiğnemek de mide asidini bir miktar azaltır. Sırt ve yatay pozisyonunda yatmayın çünkü bununla mide asidinin yemek borusuna çıkmasını önlersiniz.

Oturur ve sırtınız dik bir şekilde ayaklarınızı uzatabilirsiniz. Böylelikle rahatsızlığınızı en aza indirebilirsiniz. Sarı leblebi midenin fazla suyunu aldığı için yanmalara karşı etkili olduğu bilinir. Hatta hamilelikler de mide bulantısı ve yanması sorunu yaşayan anne adaylarına leblebi önerilir.

Mide yanmasına elma sirkesi de iyi gelmektedir.  Salatalarda ve yemeklerde tüketilen elma sirkesi midenizi rahatlatmaya yardım edecektir. Tam tahıllı gıdalarında mide yanmasını hafiflettiğini duyarız. Öğünlerinizde esmer pirinç ve bulgur tercih edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, yemeklerinizi yatmadan 2-3 saat önce yemeniz gerekmektedir.  Bilindiği gibi mide yanması, günümüzde milyonlarca insanı etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Fakat beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle büyük ölçüde sorununuzu en aza indirebilmek sizin elinizdedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın