Majör Depresyon Nedir ?

Ani sinir bozukluklarınız mı var ? Korku ve kaygı bozuklukları yaşıyor musunuz ? Nedeni belli olmayan kusma ve mide ağrıları yaşıyor musunuz ? Siz de ‘’Majör Depresif Bozukluk ‘’ yaşıyor olabilirsiniz. Majör depresyon nedir ? Belirtileri ve tedavisi konusu ilginizi çekebilir.

Genelde toplum olarak depresyonda olan bir halkız. Çoğu insanda tahammülsüzlük, kavgacılık, ani öfke patlamaları görüyoruz. Herkeste bir mutsuzluk, bir bezmişlik var. Genelde böyle duygu durumlarının adı depresyon diye geçer. Majör depresyon ise bu durumdan tamamen ayrı tutulur. Majör depresyon tıbbi bir tanıdır. Hasta kendini çökmüş, vazgeçmiş hisseder. Öyle derin bir üzüntü içindedir ki, günlük hayatını yaşayamaz hale gelir.

Bu durum tedavi edilmediği zaman intihara kadar gidebilecek kötülükte bir hastalıktır. Belirtileri ve tedavisi konusunu araştırırken dikkatimi çeken, Dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh’un da bu hastalığın kurbanlarından biri olduğuydu. Ünlü ressam ilerleyen hastalığı nedeniyle kendini göğsünden vurarak intihar etmiş ve kendini birçok kez üzgünken resmetmiş.

Majör Depresyon Nedir ?
Nedenleri Tedavi Yöntemleri

Majör Depresyon

Böylesine ağır seyredebilen hastalığın belirtileri arasında hiçbir şeyden tat almama, uyku bozuklukları, aşırı kilo kaybı veya kilo alma, sürekli olan intihar düşünceleri gibi maddeler vardır. Bu hastalık ağır bir hale dönüştüğünde hafıza zayıflar, hasta rüyalarında dahi kendini çaresiz hisseder. Tedavisi olan fakat ciddi bir hastalıktır.

Tedavi sürecinde ilaç, psikoterapi uygulanır. İlaçların etki etmediği durumlarda ’’ şok terapi ’’ uygulanır. Majör depresyon önlenebilir mi ? Eğer önceden böyle bir rahatsızlık geçirdiyseniz ve tekrar eden belirtiler yaşıyorsanız doktorunuza giderek kontrol olabilirsiniz. Bunun dışında önlenebilir bir hastalık değildir.

Belirtileri ve tedavisi konusu uzun uzadıya incelenmesi gereken bir konudur. İnsanların psikolojik sağlığının sadece doktorlar tarafından değil, doktor olmayan insanlar tarafından da okunup az çok öğrenilmesi gerektiğini düşünenlerden biriyim.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın