Lökosit (WBC) Yüksekliği Nedenleri

Vücudumuzdaki Savunucu Akyuvarlar

Lökositler vücudumuzun savunma sistemini oluştururlar. Bazı durumlarda sayıları hızla artabilir. Bu yüzden lökosit (WBC) yüksekliği nedenleri ve tedavisi bilmemiz gereken sorunlardır. Vücudumuza herhangi bir bakteri girdiğinde bunları temizlemek için lökosit üretmeye başlar. Yüksek miktarda lökosit sayısının anlamı vücuda hastalık etkeni girdiği ve altında bir sağlık sorunu olduğunun göstergesidir.

Sağlıklı bir insanda olması gereken lökosit sayısı her mikro litrede 4.500 ve 10.000 hücre arasındadır. Yani kanınızın yaklaşık yüzde 1 oranındadır. Lökositlerin de kendi içinde beş çeşidi vardır. Her birinin savaştığı hastalık etkenleri farklı ve mikropları öldürme biçimleri de farklıdır. Bazıları bakterileri fagosite ederek öldürürken bazıları da salgıladıkları salgılarla bakterileri öldürebilir.

Bunun içinde Lökosit (WBC) yüksekliği nedenleri ve tedavisinde kullanılan yöntemler lökosit sayısını oldukça çok azaltırsa bakterilere karşı savunmasız kalınabilir. Lökositlerin farklı türlerinde kandaki hücre yoğunluğunun farklı olması bize hangi hastalığı geçirdiği hakkında bilgi verir. Örneğin lökosit çeşitlerinden biri olan nötrofilin yüksek miktarda bulunması genel enfeksiyon , kanser ve fiziksel yorgunluk gibi etkenlerin göstergesidir. Bir diğer çeşidi olan lenfosit miktarı çokluğu ise AIDS hastalığının göstergesi olabilir.

Lökosit (WBC) Yüksekliği Nedenleri
WBC Yüksekliği Nedenleri

Lökosit yüksekliğinde yapılması gerekenler

WBC yüksekliği nedenleri ve tedavisini araştıranların en çok antibiyotiklerin bakteri üzerindeki etkisi ve bakteri sayısındaki azalışın lökositi etkilemesinde dikkat çekiyorlar. Kanımızdaki wbc miktarı antibiyotik kullanımı ile düşebilir. Antibiyotik vücuda giren bakterilerin enzim sistemlerini bozarak ölümlerini sağlar.

Bu sayede vücuttan hastalık etkeni uzaklaştırılmış olur. Hastalık geçince de lökosit miktarı düşer. C vitamini gibi birçok vitaminde vücut bağışıklığınızı güçlendirdiği için kolay kolay hasta olmazsınız , olsanız bile hastalığı oldukça hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Yüksek lökositin vücut üzerindeki etkileri tam olarak bilinmesede bazı tepkimeleri inhibe özelliğinden dolayı zararlı olduğunu düşünenler var. Bu yüzden doktorunuza danışıp ondan alacağınız tavsiyeleri uygulamanız daha iyi olur.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın