Lens Kullanmak Zararlı mı?

Gözleriniz bozuk ve doktorunuz gözlük mü yazdı? Ama siz gözlük takmak istemiyorsunuz. İşte o yüzden lens kullanmak zararlımı sorularına cevap arıyorsunuz. İşinize yarayacak bilgiler bu yazıda bulunuyor. Kontak lensler kornea üzerine uygulanan tıbbı bir cihazdır.

Optik düzeltme anlamında gözlüğe de alternatiftir. Eğer lens kullanıyorsanız lensinizin nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekmektedir. Mesela makyajdan önce lenslerinizi takın, makyajınızı temizlemeden öncede çıkarın. Kullandığınız makyaj malzemeleri ile temas ettirmeyin.

En önemli unsur ise lenslerinizi muhakkak takıp çıkarma olaylarını gerçekleştireceğiniz zamanlarda ellerinizi yıkayınız. Lenslerinizi çıkardığınızda kesinlikle solüsyonla temizleyin, temiz solüsyonla durulayın kullanmadan önce lens kutusunda lensi örtecek kadar solüsyonda en az 5 saat durdurarak mikroplardan arındırın.

Lens kabındaki solüsyonu da kesinlikle tekrar kullanmayın. Kontak lens aslında zararlı bir cihaz değildir. Tam tersine gözlüğe eşdeğer olarak üretilen ve kullanımı gözlüğe nazaran kolaydır. Zararlarına gelirsek kullanma kurallarına uymazsanız elbette zararını görürsünüz.

Hatta böyle bir olay gazetelere de çıkmıştı. Bir üniversite öğrencisinin temizliğini yapmadan taktığı lensleriyle 1 saat sonra bulanık gördüğü için hastaneye gittiği ve hastanede de doktorların şaşırdığı yazılmıştı. Temizliğini yapmadan lensini takan genç kızın gözüne bir amipin yerleştiği ve göz yüzeyini tamamen yediği bu yüzden de kızın maalesef ki kör olduğu da yazılan bilgilerdendi.

Yine Antalya da İngiliz bir turistin lensleriyle havuza girdiği ve lenslerin havuzda mikrop kaptığı için gözlerinin enfeksiyon kaptığı ve hastanede tedavi altına alındığının da haberleri yapılmıştı hatırlarsanız. Hatta tedaviye rağmen kör olma ihtimalinin de olduğu söylenilen bilgilerdendi.

Lens Kullanma Kuralları Hakkında Video

Doktorlar kesinlikle lenslerle denize ve havuza girilmesini önermiyorlar. Çünkü lensler deniz ve havuzdaki mikropları toplayıp göz içinde enfeksiyonu çok hızlı bir şekilde dağıtıyorlar. Kör olma noktasına getiren bu küçük hataları yapmazsanız lens kullanmak aslında zararlı değildir.

Gözlük yerine lensi tercih ettiğiniz andan itibaren lenslerinizin hijyenine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Her takıp çıkardığınızda hiç üşenmeden ellerinizi yıkamanız ve lenslerinizi günlük muhakkak çıkarmanız gerekiyor. Öyle insanlar var ki 1 ay boyunca lenslerini çıkarmıyorlar. Siz siz olun her gece yatmadan çıkarın lenslerinizi, yoksa gözleriniz hassaslaşır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın