Kronik Yorgunluk Sendromu

Günümüz hayat şartları bizlerin yaşayış tarzlarını değiştirdiği için kalp hastalıkları, kanserler, psikolojik hastalıklar ve birçok hastalığı beraberinde getirdi. Bunlardan biride kronik yorgunluk sendromudur. Kronik yorgunluk sendromu her yaştan insanı etkileyen ve moral bozucu bir hastalıktır.

Bunun nedeni henüz bilimsel olarak bilinmese bile hiç şüphesiz ki yaşayış tarzımızın beraberinde getirdiği aşırı stres yatmaktadır. Eğer stres altında çalışıyorsanız ve kişisel problemleriniz var ise yorgunluk ve bitkinlik hissi çok görülen bir durumdur.

Fakat kronik yorgunluk sendromu yaşayan kişiler ortada bir sebep yokken kendilerini aşırı yorgun ve bitkin hissederler. Bu durum onların hayatlarını normal bir şekilde yaşamalarını engeller ve yaşamdan zevk almamalarına neden olur.

Kronik yorgunluk sendromunun başlıca belirtileri kişinin kendisini hem bedensel olarak hem de zihinsel olarak aşırı yorgun hissetmesi, ayrıca kaslarda ağrı, uykusuzluk problemi ve ruh halinde ki değişimlerdir. Bu sendrom bazen başka bir hastalıktan sonra ortaya çıkmaya başlar.

Bazı insanların aşırı stres yaşamalarından sonra ortaya çıkar. Bazen de hiçbir nedeni yokken yavaş yavaş ortaya çıkabilmektedir. Yorgunluğa neden olan durumlar uzun süreli enfeksiyon, anemi, tiroit bezi problemleri, diyabet, depresyon, iştahsızlık, alkol ve uyuşturucu kullanımı, stres, aşırı kilo gibi nedenlerden dolayı oluşabilir.

Eğer bu gibi rahatsızlığınız yoksa ve kendinizi hem bedensel hem de beyinsel olarak yorgun hissediyorsanız sizde kronik yorgunluk sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Kronik yorgunluk sendromuna neyin neden olduğu bilinmediği için gerçek bir tedavi yöntemi de yoktur.

Kronik Yorgunluk Sendromu Tedavisi

İlaçla tedavi yapılmaktadır. Fakat bu ilaçların kesin bir faydası olup olmadığı bilinmemektedir. Kullanılan bazı ilaçlar; antidepresanlar, steriodler, magnezyum enjeksiyonları, çuha çiçeği yağı gibi. İlaçsız yapılan tedavi ise bilişsel davranış terapisi bu terapi konuşma üzerine kuruludur.

Böylece kişiyi olumlu bir şekilde düşünmeye ve davranmaya yöneltmek istenilmektedir. Terapistlerle görüşmek.  İyi bir egzersiz programı spor yaparak kendinizi daya iyi ve dinç hissedeceğinize karşı bulgular vardır.

Spor yaparak hem günün vermiş olduğu stresten uzaklaşmış olursunuz ve daha dinç bir düşünceye sahip olursunuz. Pacing dinlenme ve hareket arasında denge kurmaya yönelik bir programdır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın