Kontak Lensler Kör Edebilir

Ucuz diye internetten alınan kontak lensler kör edebilir. Sadece sağlıksız değil yasak. Sağlık Bakanlığı’nın yasağına rağmen halen kampanyalı diye internetten lens satışı devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yönetmelikleri kapsamında internetten almak yasal değil.

İnternetten lens almayı teşvik eden bazı sebepler;

  • Lenslerin neredeyse üçte bir fiyatına satılması
  • Optik mağazalara gitme tembelliği
  • Kargonun ayağınıza kadar gelmesi

Sahte Kontak Lensler’e Dikkat

Son derece tehlikeli olan bu kontak lensler denetlenmediği için her türlü tehlike var. Bu tür lensler sahte, kaçak veya süresi geçmiş lensler olabilir. Bu tür lensleri bilinçsiz kullananlar, kornea nakline kadar ilerleyen sonuçlarla karşılaşabilirler.

Lenslerde bulunan solüsyonlar korneanıza zarar verebilir hatta bu solüsyonlara alerjiniz dahi olabilir. Doktorlar uyarıyor, önce uzman kontrolü ardından optik mağazasından alışveriş yapmak gerekiyor. Aksi halde enfeksiyonla başlayan zincir görme kaybına kadar uzanabiliyor. Reçetesiz alınan lenslerin, reçetesiz satılan gözlükler hiçbir farkı yoktur. Çünkü lenslerin reçetelerinde lensin total çapı, eğrilik yarıçapı, materyali, su içeriği, takış şeması gibi bilgiler bulunmaktadır. Doktorunuz bu tür ölçümleri muayene sırasında tekrar gözden geçirecektir.

Estetik görünme adına sağlığınızdan olmayın. Göz doktorları bile gözlük takıyorken neden lens ?

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın