Kemik Erimesi !

Sağlıksız kemikler eriyebilir !

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan, Tıp dilinde adına osteoporoz da denilen kemik erimesi nedir ve nasıl teşhis edilir?

Kemik erimesi (osteoporoz)

Kemik erimesinin Tıp dilindeki adı olan osteoporoz, yunanca bir kelime olup Os (kemik) ve Poroz (delik) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Peki, Osteoporozda denilen kemik erimesi nedir ve nasıl teşhis edilir? Osteoporoz kemiklerin içindeki doku ve minarelleri kaybederek güçsüzleşmesi durumuna verilen addır.

Bu dokular normal şartlarda sürekli kendini yenileyen dokular olup, kemik üzerindeki etkinliğinin azalması neticesinde kemikte kütle kaybı yaşanır. Hastalığın bireylerde görünme oranı, cinsiyete göre büyük fark yaratmaktadır.Öyle ki Dünya ortalamasına bakıldığında, kadınlarda kemik erimesinin görülme olasılığı, erkeklere göre %80 daha fazladır.

Bunun başlıca sebebi, Erkeklerin kadınlara göre daha dayanıklı ve kalın kemiklere sahip olmasıdır. Osteoporozdan korunma dönemlik bir süreç değil, çocukluk yıllarından başlayıp ömür boyu sürecek bir süreçtir. Hastalığın tanısı, konusunda uzman hekimler tarafından kemik mineral yoğunluğu ölçüm cihazı ile yapılır.

Kemik erimesi (osteoporoz)
Kemik erimesi (osteoporoz)

Hastalığın başlangıçta pek bir belirtisi olmasa da, ilerleyen aşamalarında bel ve sırt ağrısı, boyda kısalma, omurga kaburga ve kalça kemiklerinde kırıklar, sırtın kamburlaşması gibi şikâyetler baş göstermektedir. Şu konu unutulmamalıdır ki, Osteoporoz yaş ilerledikçe her insanda görülebilir.

Hastalığa sebebiyet veren ve gelişmesini tetikleyen en önemli faktörlerden bahsedecek olursak ilk olarak küçük yaşlarda dengesiz ve yetersiz beslenmeden kaynaklı vitamin eksikliği yer alır. Devamında spor ve egzersiz yapmamış / yapmıyor olmak, içki, sigara, çok fazla protein alımı gibi faktörleri sıralayabiliriz.

Çağın en önemli sağlık sorunlarından olan Kemik erimesi nedir ve nasıl teşhis edilir bilgilerini edindiğimize göre, elimizde olan risk faktörlerine dikkat ederek, sağlığımıza gerekli özeni göstermeliyiz.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın