Karaciğer Yağlanması Nedenleri ve Tedavisi

Karaciğerdeki hücrelerin aşırı derecede yağ biriktirmesiyle oluşan tıbbi bir soruna karaciğer yağlanması denir. Karaciğer hücrelerinin normalden fazla yağ biriktirmesiyle karaciğerde bir takım yapısal ve fonksiyonel değişiklikler meydana gelir. Karaciğer yağlanmasına iltihap eşlik ederse bu durum ilk olarak karaciğerdeki hücrelerin harabiyetine neden olur daha sonra fibroza ve oradan da siroza neden olabilmektedir.

Karaciğer yağlanması nedenleri

Ülkemizde her 5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Karaciğer yağlanması olan hastalar eğer aşırı kiloluysalar mutlaka kilo vermelidirler, kesinlikle alkol tüketmemelidirler, sağlıklı bir diyet programı hazırlayarak aşırı yağlı gıdalardan uzak durup bunların yerine karbonhidrat içerikli yiyecekleri tercih etmelidirler. Aynı zamanda meyve ve sebze tüketimine de ağırlık vermelidirler.

Karaciğer yağlanmasına karşı alınacak önlemler

Düzenli bir egzersiz programı uygulamalıdır. Bu sayede hem aşırı kilolardan kurtulmuş olur hem de kilosunu kontrol altında tutmayı başarır. Dikkat edilmesi en önemli konu ise uzman bir doktora başvurulmalı ve doktor tavsiyesinde ki ilaçları kullanmalıdır. Karaciğer yağlanmasının en önemli nedenlerinden biri aşırı alkol tüketmektir.

Alkol karaciğerin yağ metabolizmasına zarar verir ve yağın karaciğerden atılmasını engelleyerek karaciğer hücrelerinde birikmesine neden olur. Karaciğer yağlanmasının bir diğer nedeni insülin direncidir. Dengesiz beslenme yada genetik faktörlerden dolayı vücutta insülin direnci ortaya çıkmaktadır.

İnsülin hormonuna karşılık hücrelerin direnç göstermesi sonucu pankreas daha fazla insülin salgılamaya başlar ve bu durum kandaki ve karaciğerdeki yağ asitlerini arttırır. Buda karaciğerin yağlanmasına neden olur. Bir diğer önemli nedenlerden biride aşırı kilolu olmaktır.

Tabi ki her aşırı kilolu kişilerde karaciğer yağlanması görülecek diye bir şey yoktur fakat aşırı kilolu kişilerde karaciğer yağlanması riski yüzde 70 tir.  Aşırı yağlanmadan dolayı vücut artık alınan yağları depolayamaz. Bu durumda depolanamayan yağlar kana karışır.

Kana karışan bu yağlar karaciğer gibi iç organlarda birikmeye başlar. Karaciğer yağlanmasının özel bir tedavisi yoktur. Bu yüzden karaciğerin yağlanmasına neden olan durumlardan uzak durarak ( yağlı besinlerden uzak durmak, alkolden uzak durmak vb. ) hastalığın ilerlemesini durdururuz. Düzenli spor yaparak aşırı kilolardan ve vücuttaki yağlardan kurtulmuş oluruz.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın