Kansızlık ( Anemi ) Nedir ?

Kırmızı kan hücreleri (eritrositler) içinde hemoglobin bulunan ve oksijen taşınmasında görevli hücrelerdir. Kırmızı kan hücresi düşüklüğü belirtileri ve tedavisi sık araştırılan bir konudur. Çünkü toplumda sık görülen bir hastalıktır. Eritrositlerin işlevlerini tam olarak yapamaması durumuna anemi (kansızlık) denir. Anemi genelde demir eksiliğine bağlı olabilir. Ama eritrositlerin morfolojik bozukluklarıda anemiye sebep olabilir.

Örneğin beta globin geninde oluşan bir nokta mutasyon glutamin aminoasidi yerine valin aminoasidini sentezler. Bu da eritrositlerin orak şeklini almasına neden olur. Eritrositler yeterince oksijen toplayamaz ve orak şeklindeki yapı kan damarlarını tahrip ederek hastanın şiddetli ağrılar yaşamasına neden olur. Orak hücreli anemi kalıtsal olarak aktarılırken bazı anemiler çevresel etkiler nedeniyle oluşabilir.

Kırmızı kan hücresi düşüklüğü belirtileri ve tedavisinde yapılan çalışmalar Türkiye’de oldukça ileri düzeydedir. Özellikle akdeniz bölgesinde hasta sayısı diğer bölgelere göre daha fazladır. Solgun bir cilt , halsizlik , baş dönmesi belirtileridir. Özellikle skleraların ikterik olması teşhiste anemi şüphesini arttırır. Kan testiyle ise kesin sonuç alınabilir. Kan testi parmaktan alınan küçük miktardaki kanla bile yapılabilir.

Kansızlık Anemi Nedir ?
Kansızlık Anemi Nedir ?

Anemi (kansızlık) demir eksiğine bağlı ise oral yolla (ağız) demir ilacı verilmesi yeterlidir. Ama birçok anemi türünün tam olarak tedavisi yoktur. Demir eritrositin içindeki hemoglobin tarafından tutulur. Ayrıca demir kana kırmızı rengini veren mineraldir. Demir eksikliğine bağlı anemi dünyada en fazla görülen anemi çeşitidir. Ayrıca eritrosit (kırmızı kan hücresi) arttırmak için bol egzersiz yapılabilir. Aşırı alkol alımıda eritrositin sayısını azalttığı bir gerçek.

Kırmızı kan hücresi düşüklüğü belirtileri ve tedavisinde kullanılan bazı yöntemler bunlar. Bu açıklanan semptomlardan bazılarını bile kendinizde görüyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız ve gerekli tetkiklerin ardından sonuca göre gerekli tedavileri almanız gerekir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın