Kanser Nasıl Oluşur ?

Kanser, organizmalarda meydana gelen hücresel bozukluklar sonucunda hücrelerin kontrolsüz bir şekilde devamlı çoğalmasıyla meydana gelen günümüzde ki en önemli hastalıklardan bir tanesidir. Hastalıklı hücrelerin devamlı çoğalması nedeniyle organizmaların yapısı bozulur.

Ayrıca kanserli hücreler başka dokulara ve yapılara sızabilmektedir. Bunun için kanserin teşhisi her ne kadar erken olursa tedavi süreci ve aşamaları o kadar kısa ve kolay olur. Birçok kanser çeşidi bulunmaktadır.

Akciğer kanseri, karaciğer kanseri, böbrek kanseri, cilt kanseri, kan kanseri (lösemi), meme kanseri, bağırsak kanseri, prostat kanseri, pankreas kanseri vb. gibi birçok kanser bulunmaktadır. X – ışınları, gama ışınları ve radyoaktif maddelerden yayılan radyasyon kansere zemin hazırlamaktadır.

Bu radyasyonlara mağdur kalan kişilerin hücre yapıları zamanla bozulurlar. Bozulan bu hücreler ölen hücreleri yenilemek için çoğalırlarken artık kontrolsüz bir şekilde gereğinden fazla büyürler ve çoğalırlar. Bu da kanserlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Radyoaktif ışınlar ve maddelerin dışında bazı kimyasal maddeler de kansere davetiye çıkarmaktadır. Çünkü bazı kimyasal maddelerin mutasyon potansiyeli yüksektir. Bu kimyasal maddelerden bazıları; sigara dumanının içerdiği kimyasal maddeler, kömür ve alçı tozu, asbest, metilmetakrilat gibi.

Bu kimyasallara aşırı mağdur kalan kişilerde de kanser oluşumu en üst seviyelerdedir. Bunların dışında birde genetik faktörlerde kansere yakalanma riskini arttırmaktadır. Bir ailede genellikle görülen bir kanser var ise o aile fertlerinin o kansere yakalanma riski yüksektir.

Çünkü kanserin oluştuğu bölgede ki genler mutasyona uğramıştır ve bu genler ailedeki diğer kişilere aktarılmıştır. Kanserlerde teşhis ne kadar erken yapılırsa tedavi o kadar iyi sonuç verir. Kanser tedavisi cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi olmak üzere ayrılır.

Kanser Nasıl Oluşur Hakkında Video

Yeni tedavi yöntemleri de araştırılmaktadır ve bu tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Cerrahi tedavide kanserli bölge organın sağlam olan kısmından da alınarak gerçekleşir. Bu kanserli bölgenin alınmasında en dikkat edilen husus hastanın organının işlevini devam ettirebilmesidir.

Radyoterapi yöntemiyle kanserli bölgeye ışınlar gönderilerek kanserli hücreleri öldürmeye yönelik bir tedavidir. Kemoterapi ilaç tedavisidir ve bu  yöntem genellikle kan, kemik iliği ve lenf kanserinde kullanılır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın