Kan Bağışı Nedir ?

Kan bağışı çok önemli bir sosyal sorumluluktur. Kan bağışı, kan nakline ihtiyacı olan hastalara gönüllü olarak kan bağışı yapılmasıdır. Ülkemizde Kızılay bu sorumluluğu üstlenmiştir. Her yetişkin bireyin kan bağışı konusunda bilinçli olması gerekmektedir.

Çünkü bazı hayatlar kan kaybı sonucunda bitmektedir ve bunun önüne geçmemiz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bir gün bizlerde kan nakline ihtiyaç duyabiliriz. Ayrıca bağış yapmak iliklerin yeni kan üretmesini sağlar böylece kan bağışı yapan kişi içinde kan bağışlamak sağlıklı bir durumdur.

Kan bağışlayabilmek için öncelikle sağlıklı olmak gerekmektedir. En ufak bir grip gibi bir hastalığınızın bile bulunmaması gerekmektedir. Çünkü bu durumdayken kan vermeniz hastaya yapılan kan naklinden sonra hastaya bulaşacaktır.

Kan nakledilen hasta zaten ağır hasta olduğu için bu gibi ufak hastalıklar çok büyük riskler oluşturmaktadır. Kan bağışı yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. En az bir hafta öncesine kadar alkol ve uyuşturucu madde almamış olması gerekmektedir.

Kan bağışı için dikkat edilmesi gerekenler

Herhangi bir ilaç kullanmıyor olması gerekmektedir. En az 6 ay öncesine kadar herhangi bir ameliyat geçirmemiş olması gerekmektedir. Karın açlığı olmaması gerekmektedir, çünkü kan bağışı yaparken kan şekeri düşecektir. Zaten aç olan bir kişinin kan şekeri düşük seviyededir, eğer açsa ve kan bağışında bulunuyorsa o kişinin baygınlık geçirmesi, fenalaşması gibi durumlar gerçekleşebilir.

Kan verecek kişinin herhangi bir bulaşıcı hastalık taşıma riskinin olmaması gerekmektedir. Eğer sağlıklıysanız, herhangi sorununuz yoksa ve 18 yaşını doldurmuşsanız kan vermenizi engelleyecek bir durum bulunmamaktadır.

Bağış yapmak için öncelikle bir form doldurmanız gerekmektedir. Bu formda kan bağışı yapmanızı engelleyecek herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilir. Daha sonra doktor muayenesine giresiniz. Kan değerleriniz kontrol edilir ve kan verip veremeyeceğiniz kesinleşir.

Bağışı yapabilecek durumdaysanız sedyelere uzanırsınız ve dirsek çukurunuz solüsyonlar yardımıyla temizlenerek herhangi bir bulaşma engellenmiş olur. Daha sora dirsek çukurunuza enjektör takılarak kanınızın kan torbasına dolması sağlanır. Yaklaşık olarak 8 ila 10 dakika süren bu işlem sonucunda 450 ml kan bağışlamış olursunuz.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın