Kalp Krizinden Korunma Yolları

Kalp krizinin nedeni yağ ve kolesterolle dolu lezyonların damarları tıkamasıdır. Tıkanma sonucu kan akışı tamamen durması ölümle sonuçlanan kalp krizi (enfarktüs) meydana gelir. Tüm vücuda kan pompalayan kalbinde kana ve besine ihtiyacı vardır.

Kalbe giden damarların tıkanması sonucu göğüste aşırı bir ağrı başlar ve hasta kalp krizi geçirir. Kalp krizinin en önemli nedenleri hareketsizlik, dengesiz ve aşırı yağlı beslenmek, sigara ve tütün ürünleri kullanmak, aşırı kilolu olmaktır.

Kalp krizinden korunma nın yolları öncelikle mutfaktan geçmektedir.

Aslında birçok hastalığın nedenleri arasında dengesiz ve sağlıksız beslenmekten gelmektedir. Bunun için dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Aşırı yağlı gıdalardan uzak durmak özellikle de margarinden uzak durmak kalp krizi riskini azaltacaktır.

Bununla birlikte aşırı tuz kullanımını azaltmak gerektirmektedir. Nede olsa tuz bir kimyasal maddedir ve vücuda alınmasının birçok zararı bulunmaktadır. Meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Hayvansal gıdalardan süt, yumurta ve türevleri kullanılmalı ancak et tüketimi dengede tutulmalıdır.

Çünkü et her ne kadar besleyici bir besin olsa da içinde barındırdığı yağ kalp sağlığı açısından zararlıdır. Düzenli ve dengeli bir egzersiz programı uygulanmalıdır. Egzersizler sayesinde kaslarımız güçlenecektir, vücuttan ter yoluyla zararlı maddeler ve tuz atılacaktır.

Ayrıca egzersiz yaparak kilonuz kontrol altına alınacaktır ve bu da kalp krizi riskini azaltacaktır. Aynı zamanda kalp hastaları, doktorlarının tavsiye ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak kalp krizi riskini azaltabilir. Kalp krizi tedavisinde öncelikle tıkalı damara balon anjiyoplasti yapılır.

Böylece tıkalı damar genişletilir. Fakat bazı durumlarda bu yöntem işe yaramaz ve by pass ameliyatı yapılarak damarlardaki kan akışı normale dönüştürülür. Ameliyattan sonraki aşamada oluşan pıhtı eritici ve sulandırıcı ilaçlarla tedavi edilir.

Fakat bu müdahalelere rağmen kandaki pıhtı durdurulamayabilir ve hasta hayatını kaybedebilir. Eğer bu müdahaleler sonrasında hasta hayatta kalmayı başara bildiyse bundan sonraki yaşamında kan sulandırıcı ilaçları devamlı kullanmak zorundadır.

Çünkü damarlardaki damarlarda oluşan plakları yok etmek mümkün değildir. Bu ilaçlar ve tedaviler sadece tıkanıklığın geçmesini sağlayabilir ve tıkanıklığın gelişmesini önleyebilir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın