Kalp Hastalarına Kış Önerileri

Kalp hastaları ve kalp hastalıkları için önerilerimiz

Kalp krizi vakaları genel olarak yaz mevsiminde görülüğü düşünülse de kış aylarında bu hastalığın görülme oranı 3 kat fazladır. Kalp hastalarına kış mevsimi önerileri ve diğer dikkat edilecek hususları şöyle sıralayabiliriz. Kalp hastalarına kış mevsimi önerileri hakkında şu önemli noktaları belirtebiliriz.

Kış mevsiminde karda ve buz zeminde yürürken dikkat edilmeli. Güç kullanmak gerektiren faaliyetlerden de kaçınılmalıdır. Soğuğa karşı kalp hastaları önlem almalıdır. Kışın kalp krizini tetikleyen soğuk havalara karşı önlem önemlidir. Vücudun soğuk ortama alışması bu hastalık için önemli bir uyum sürecidir.

Yün çorap giymek, ayakları sıcak tutmak özelikle bacak damar sorunları olanla, kalp hastaları için önemlidir, bacak damar tıkanıklıkları olan kişiler bu soruna karşı yün çorap tercih etmelidir. Düzenli olarak ilaçların alınması da bu hastalık için kritik bir durumdur.

Kalp hastaları ve kalp hastalıkları için önerilerimiz
Kalp hastaları ve kalp hastalıkları için önerilerimiz

Kış mevsiminde soğuk havalarda dirençli olabilmek için yüksek kalorili beslenme alışkanlığına dikkat edilmelidir. Bu dönemde tam tahıllı besinler ve sebze, meyve ağırlıklı besinler tercih ederken yüksek kalorili besinlerden kaçınılmalıdır.

Kalp sağlığı korumak amacıyla soğuk havada yapılacak spora dikkat edilmeli bu dönemde açık hava yerine kapalı ortamlarda spor yapılmalıdır. Soğuk havalarda dikkatli olarak atkı, bere gibi koruyucu kıyafetleri yanınızda bulundurun ve burnunuzdan soluyun. Dilaltı ilacını da ihmal etmemelisiniz.

Göğüste ağrı hissedildiği zaman hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu sadece kalp hastalıkları için değil diğer hastalıklarında belirtisi olabilir. Eğer bireyler normal aktivitelerde; merdiven çıkmak, yürümek faaliyetlerinde çabuk yorulduklarını düşünüyorlarsa ve göğüs ağrısı oluşuyorsa bu durumun nedeni incelenmeli ve doktor muayenesi gerçekleştirilmelidir.

Genel olarak bu şekilde sıralayabileceğimiz kalp hastalarına kış mevsimi önerileri açıklamaları ile bundan sonra kalp hastaları kış mevsiminde de daha dikkatli olacaktır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın