Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu nedir ?

Huzursuz bacak sendromu, sıkça olarak görülen ama hastalık olarak tanınmadığı için ihmal edilen ve bu sorunla yaşamak durumunda kalınan bir hastalıktır. Huzursuz bacak sendromu nedir nasıl tedavi edilir sorularına şimdi açıklık getirelim. Huzursuz bacak sendromu nedir nasıl tedavi edilir konularına değinirken öncelikle hastalığın tanımını yapalım.

Bu hastalık özellikle istirahat evresinde baş gösteren, bacaklarda yanma, uyuşma, iğneleme, karıncalanma, ağrı ve hareket ettirme ihtiyacı hissettirme yakınmaları ortaya çıkaran nörolojik bir hastalıktır. Bu hastalıkta bu rahatsızlıklar genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkar.

Genellikle iki bacakta ortaya çıkan bu yakınmalar tek ayakta da görülebileceği gibi elde ve kollarda da ortaya çıkabilir. Bu yakınmalar hareket edildiği zaman da geçmektedir. Rahatsızlığın akşam saatlerinde çıkıyor olması hastalarda uyku bozukluklarına yol açmaktadır. Uyku esnasında da ortaya çıkan bu sorunlar uyku sırasında istemsiz hareketlere yol açar.

Huzursuz Bacak Sendromu
Huzursuz Bacak Sendromu

Her yaşta görülebilen bu hastalık genellikle ileri yaşlarda görülür ve kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülmektedir. Demir eksikliği, parkinson hastalığı, ileri evre böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi, romatoid artrit ve hamilelik bu hastalığın nedenlerindendir.

Bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır.Bu hastalığın tedavisi için öncelikle basit önlemler ve yatak odasında çeşitli düzenlemelere gidilmesi gerekir. Bu hastalığı etkileyen sigara, alkol, kafein gibi ürünlerden uzak durulmalı özellikle de akşam bunlardan kaçınılması gerekmektedir.

Bu durumda doktora başvurarak ilaç tedavisine başlanması gerekebilir. Çünkü hastalığın ortaya çıkış nedeni tam anlaşılmadan bu hastalığın tedavisine başlanmamalıdır. Bu yüzden doktor kontrolü ve tavsiyeleri önemlidir.

Artık huzursuz bacak sendromu nedir nasıl tedavi edilir bildiğinize göre böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğin çok iyi biliyorsunuz.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın