Hepatit C Nedir ?

Hepatit C virüsünün (HCV) neden olduğu çok ciddi ve bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya nüfusunun yüzde üçü kronik hepatit c ile yaşamaktadır. Her yıl yaklaşık 3-4 milyon insan hepatit c hastalığına yakalanıyor ve 350000 insan hepatit c ile alakalı hastalıklardan hayatını kaybediyor.

HCV genellikle herhangi bir belirtiye sahip olmamakla birlikte özellikle kronik enfeksiyon, karaciğerde yara oluşumu ve uzun yıllar sonra siroza neden olabilmektedir. Hepatit c karaciğer hastalıkları dışında deri, göz, böbrek hastalıklarına romatizmal sorunlara ve şeker hastalığına neden olabiliyor.

Aynı zamanda siroz hastalarında karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri ya da ölümcül iç kanamaya sebep olabilecek yemek borusu ve mide damarlarında şişmeye neden olabilmektedir. Bu hastalığın şiddetli belirtileri bulunmamakla beraber en çok  görülen belirtiler iştah azalması, gözlerin sararması, idrar renginin koyulaşması, yorgunluk, karaciğer bölgesinde karın ağrısı, mide bulantısı, kas ve eklem ağrıları, kilo kaybıdır.

Bu belirtiler genellikle hafif ve belirsizdir. Aynı zaman da kişinin hepatit c olup olmadığını bir çok test ile anlayabiliriz. ELISA ve RIBA gibi testlerle kandaki HCV tespit edilebilir. Bu hastalık kan yolu ile bulaşır. Virüs içeren kanın nakli, kanla kirlenmiş enjektör ucu gibi kesici delici aletlerin başkalarında kullanılmasından sonra steril olmadan tekrar kullanılması, organ nakillerinde HCV bulunması durumunda bulaşma görülebilir.

Günümüz teknolojisi ile bu bulaşmalar azalma gösterse bile çok dikkatli olunmalıdır. Bu hastalık tarafından risk altında olanlar; sık sık kan nakli yapılan kişiler, damar içi uyuşturucu kullananlar ve enjektörlerini başkasıyla paylaşanlar, uzun süre hemodiyaliz hastaları, Hepatit c taşıyıcısı anneden olan çocuklar, birden çok cinsel partneri olan ve korunmasız bu ilişkileri devam ettirenler.

Hepatit C Tedavisi

Hepatit c nin ilaç tedavisi bulunmaktadır. Virüsün tipine bağlı olarak  pegile interferon ile antiviral ilaç olan ribavirinin 24 ila 48 hafta boyunca kullanılması sonucu hastaların yarısından çoğunun iyileşme gösterdiği görülmektedir. Hepatit c için hala bir iğne tedavisi bulunmamakla beraber bu alanda çalışmalar devam etmektir.

Bu hastalığın tedavisi için genellikle ağızdan alınan ilaçlar tercih edilmektedir enjektör vb. araçlarla bulaşma ihtimalinin artması nedeni bunu etkilemektedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın