Hamilelikte Varis

Hamilelikte Varis

Her kadın uzun yıllar anne olmayı bekler vee artık o büyük gün gelmiştir. Hamilesinizdir. Hamilelik mucizesi vücudunuzda etkilerini göstermeye başlar. Tabiî ki güzel etkilerin yanında kötü etkileri de olacak bu sürecin. Bu istenmeyen etkilerden biri de oluşan varisler. Hamilelikte varis’ten korunma yolları için bakalım neler yapabiliriz.

Varis bir damar hastalığıdır. Bacak derisinin altındaki toplardamarların genişlemesi olayıdır. Genetik yatkınlık, ayakta fazla kalmak, fazla kilo gibi etkenler varis oluşumunu tetikler. Bayanlarda sıklığı daha fazladır. Gebelikte oluşmasının en büyük nedenlerinden biri annenin kan basıncının artması, progesteron hormonunun kasları gevşetmesi ve rahim damarlarına baskı yapmasıdır.

Hamilelikte Varis
Kan akışını gösteren şema

Alınan fazla kilolar da varis oluşumunu kötü yönde etkiler. Varisler hem görüntü açısından rahatsız edicidir, hem de ağrıya neden olabilir. Bu yüzden birçok kadın bu durumdan mutsuzdur. Sizde bilirsiniz ki fiziksel görüntü kadınların hayatında önemli bir yere sahiptir. Hamilelikte varisten korunma yolları için başlıca dikkat edilmesi gereken konu aşırı kilo alımından kaçınmaktır. Alınan her fazla kilo bacaklardaki baskıyı fazlalaştırır. Oluşan basınç, damarlarda genişlemeye neden olabilir.

Yürüyüş yapmak, egzersiz yapmak ve beslenmeye dikkat etmek bu sorunu ortadan kaldırabilir. Dar pantolonlar, dar ayakkabılar ve yüksek topuklar varislerinizi tetikleyebilir. Sigara içmek, hareketsiz yaşam diğer faktörlerdir. Kan akışınızı engelleyici oturma pozisyonları da varis oluşumunu kolaylaştırır. Mesela otururken bacak bacak üzerine atmak yerine, düz oturup bacaklarınızı rahat bırakmak, kan dolaşımını rahatlatmak, engelleyici bir faktördür. Bol sebze ve meyve tüketmek, bol su içmek de olumlu etkiler sağlayacaktır.

Gördüğümüz gibi aslında hamilelikte varisten korunma yolları çok ta zor değil. Bütün bu anlattığımız maddeleri dikkatlice uygularsak, belki varis gibi bir kâbus hayatımıza hiç girmeyebilir!

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Hamilelikte Varis” için bir yorum

Bir Cevap Yazın