Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir?

Görme organımızda meydana gelen bir hastalık olan göz tansiyonu nedir?

Göz, göz çukurunda bulunan ışığı geçirmeye ve kırmaya elverişli üç tabakanın birleşmesi ile oluşan, iri bilye büyüklüğünde görmeye yarayan küremsi bir organımızdır. Tıp dünyasında da glokom (göz tansiyonu) adı verilen bu hastalık milyonlarca insanın yaşam kalitesini etkileyen en yaygın göz hastalığıdır.

Tedavi edilmediği takdirde ilerleyen evrelerde görme kaybına sebep olabilmektedir. Glokom’da göz içinde bulunan sıvı basıncı görme yeteneği için gerekli olan göz sinirlerine zarar verecek düzeyde yükselmektedir. Çok sinsi olarak ilerleyen bir hastalıktır. Glokom bir çok hastada erken evrede fark edilemeyip ilerleyen dönemlerde ve görme kaybı ortaya çıktığı zaman fark edilir.

Glokom da görme kaybı oluştuktan sonra fark edildiği ve görme kaybı için geri dönüş olmadığı için erken tanı bu hastalıkta çok önemlidir. Rutin göz muayenesi sırasında fark edilen anormal göz içi basıncı artışı hastalığın ilk belirtisidir. Bu yüzden rutin göz muayenesini düzenli aralıklar ile yaptırmak erken tanı ve tedavisi için en iyi yoldur.

göz tansiyonu
göz tansiyonu

Göz dokularının beslenmesi için göz içerisinde sürekli bir sıvı üretilir ve bu üretilen göz sıvısı aynı zamanda sürekli gözü terk eder. Bu göz içinde oluşan sıvının dışarı boşaltan kanalların tıkanması sebebi ile yeterli sıvı boşaltılamaz ve buna bağlı göz içi basıncın artmasına sebep olur ve yükselen bu göz içindeki basınç sinirlere zarar vererek sinirlerin ölmesine sebep olmaktadır.

Bazı hastalar da ise bu yükselen basınç yüzünden değil, görme sinirlerindeki kan akışının bozulması sebebi ile göz sinirleri aynı şekilde tahrip olur. Görme sinirleri öldüğü zaman, kalıcı olarak görme kaybına sebep olmaktadır. Dünyada milyonlarca kişide görülen bu hastalık her insanda görülebilmektedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın