Gebelikte Kilo Kontrolü

Kilo düzensizliği günümüzde sıkça rastladığımız sorunlardandır aşırı şişmanlık yani obezite ya da aşırı kilo kaybı düzensiz beslenmeden ve hazır tüketim gıdalarının kullanımından dolayı meydana gelen sorunlardır. Vücudun düzensiz bir şekilde kilo alması ya da kilo vermesi bir hastalık durumudur.

Bu da en fazla gebe kadınlarda görülmektedir. Hamileliğin verdiği stres sıkıntı ve hormonlarda ki değişiklik kadında aşırı kilo almaya neden olur. Bu hastalıktan kurtulmak için doktor kontrolünü düzenli ve sistematik bir şekilde yapmak gerekir.

Aksi takdirde düzensiz ve aşırı bir şekilde kilo almaya başlayan vücut hem annede hem de çocukta ciddi hastalıklara neden olabilir.

Gebelikte Kilo Kontrolü İçin Ne Yapılmalı ?

Hamilelik dönemine giren bir bayanın kilo kontrolünü sağlamak için dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bahsedecek olursak öncelikle beş günlük arayla sabah yemek yemeden tartılması ve bu sonuçları not alması gerekmektedir. Bu notları da doktoruyla paylaşmalıdır.

Hamilelik öncesi kilosu ortalama olan bir kadının gebelik döneminde 10-12 kilo, gebelik döneminden önce kilolu olan kadınların gebelik döneminde ortalama 8-10 kilo ve gebelik öncesi zayıf olan kadınların gebelik döneminde 13-15 kilo civarında olması beklenmektedir.

Normal bir hamile bayanın hamileliğinin ilk çeyreğinde haftalık 400 gram ortalarında haftalık 300 gram ve hamileliğinin sonlarına doğru haftalık 400 gram alması gerekmektedir. Bu şekilde kilo artışı görülmeyen kadınlarda düzensiz kilo artışı ya da az kilo alma gibi durumlar görülmektedir.

Doğum Sonrası Kilo Verme Nasıl Olmalıdır ?

Hamilelik dönemini atlatan kadınlarda vücut direnci düşer. Kilo kaybının da yaşanmaya başlamasıyla vücutta bazı değişiklikler oluşabilir. Doğum sonrası kadın ortalama 8 kilo kayıp yaşar bunun sebebi vücudun su kaybı ve hamilelikte oluşan zararlı maddelerden kurtulma çabasıdır.

Gebelik döneminde yaklaşık olarak 12 kilo alan kadın bu hamilelikten sonra ortalama 4 kilo fazlayla çıkar. Bu durum aslında ne kadar kötü gözükse de vücut için sağlamlık kazandıran bir durumdur.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın