GDO Yararları ve Zararları

Genetiği değiştirilmiş organizmalara GDO denilir. Günümüzde tarımla uğraşan insanlar bitki ve hayvanlara istedikleri özellikleri vermek amacı ile kullanmaktadır. Bir canlıdaki genetik özellikleri alarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılmasıyla üretilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma, kısa adıyla GDO deniliyor.

GDO ile elde edilen bitkiler, zararlılara karşı daha dirençli hale geliyor. Bu yöntemle de kimyasal böcek ilaçlarının kullanılması azalıyor. GDO’ da ki asıl amaç bitki ve hayvanların kendi yaşam alanların da ve sert hava koşullarında yetişebilmesidir.

Soya ve mısırda kullanılan GDO sebebiyle birçok gıdada GDO kalıntıları çıkabiliyor. Mesela. Gazoz, kola, meyve suları, hazır çorbalar, mısır yağı, hayvan yemleri ve bebek mamalarında, mısır kullanılmaktadır. Salam, sosis gibi kırmızı etin kullanıldığı yiyecekler, sucuk, et suyu tabletleri, çikolatalı ürünler, çeşitli unlu mamuller, hazır çorbalar, süt tozu ve yine hayvan yemlerinde soya kullanılmaktadır.

GDO insan sağlığı ve çevre acısından çok tehlikelidir. Bu zararlardan bazıları ise şunlardır

[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#40b6f9″ type=”fa”] Biyolojik kirliliğe sebeptir.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#40b6f9″ type=”fa”] Böceklerin zarar verdiği için ekosistemi çökertir.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#40b6f9″ type=”fa”] Öldürücü alerjilere nedendir.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#40b6f9″ type=”fa”] GDO içeren yemleri yiyen hayvanlarda antibiyotik direncini artırdığı için, antibiyotiklerin etkisi azalır.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#40b6f9″ type=”fa”] Hamile kadınların kanında ve fetusunda GDO’ nun içerdiği böcek öldüren toksinlere rastlanmıştır.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#40b6f9″ type=”fa”] Ekim tarlalarında kullanılan GDOlu yabani ot ilaçlarında memeliler için toksik etki ve insanların hormon dengesini bozma riski bulunur.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#40b6f9″ type=”fa”] Tozlaşma yoluyla doğal türlere bulaşarak başka türlere zarar verir.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#40b6f9″ type=”fa”] Zehir salgıladığı için, kelebekler gibi birçok zararsız canlıların öldürür.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#40b6f9″ type=”fa”] İnsanlar ve hayvanlarda kansere sebep olabilir.

Gördüğünüz gibi insan ve hayvan sağlığı üzerinde birçok zararlı etkisi vardır. Şimdide yararlarına bakalım.

[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#f94040″ type=”fa”] Gen aktarımıyla besinler daha kaliteli hale gelebilir. Piyasayı ucuzlatacağı için de daha çok ürün alınabilir.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#f94040″ type=”fa”] GDO bitkilerdeki bazı hastalıklara karşı daha dirençli hale getirdiği için, verim artışı yoluyla dünyada açlıkla mücadele konusunda yardım edebileceği düşünülmektedir.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#f94040″ type=”fa”] Meyvelerin olgunlaşma sürecini değiştirir. Yazın yediğimiz bir meyveyi kışında bulabiliriz. Ve besin öğelerini zenginleştirilebilir.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#f94040″ type=”fa”] Besinlerin raf ve depolama ömürlerini uzatır.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#f94040″ type=”fa”] Besinlerin tatlarını arttırılabilir.
[mks_icon icon=”fa-hand-o-right” color=”#f94040″ type=”fa”] Hormon kodlayan genlerin kopyalanmasıyla doğurganlık, büyüme hızı bakımından ideal hayvanlar elde edilmek için kullanılmaktadır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın