Emziren Annelerde Beslenme ve Sağlık Tavsiyeleri

Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren ona sağlıklı bir hayat sunmak, bebeğinize kendi sütünüzü vermekle mümkündür. Anne sütü alan bebeklerde almayanlara kıyasla daha az kulak enfeksiyonu, alerjik hastalıklar ve mide virüslerine rastlanır.

Anne sütü bebeğinizin ileriki yaşamında çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azaltır, zeka gelişimine önemli katkılarda bulunur. Ayrıca emziren bir annenin meme ve yumurtalık kanserine yakalanma ile depresyona girme riski daha azdır.

Emziren Annelerde Sağlık

Emziren bir anne kendini ve bebeğini hastalıklara karşı korumak için sağlığına çok dikkat etmek zorundadır. Yeterli ve dengeli beslenmeli, dinlenmeye zaman ayırmalı, uyku saatlerine dikkat etmeli ve en önemlisi strese girmemelidir.

Stres ve bunun sonucunda meydana gelen depresyon, annenin sütünün verimini de düşürecektir. Depresyon sonucunda sütü kesilen anneler vardır. Bu zamanlarda anneye destek olacak insanların önemi çok büyüktür.

Emzirme Döneminde Beslenme

Sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmek istiyorsanız beslenmenize de büyük özen göstermeniz gerekir. Hangi gıdaların yenmesi ya da yenmemesi gerektiği çok iyi bilinmelidir. Bazı besinler dikkatli tüketilmelidir. Bu besinler genelde gaz ve alerji yapıcı özelliğe sahiptir.

Anneden bebeğe anne sütü ile geçerek bebeğe rahatsızlık verir. Baharatlı yiyecekler, bazı narenciyeler (ananas, limon, mandalina ve portakal), bazı sebzeler (salatalık, brokoli, karnabahar ve lahana), süt ürünleri, kafein, yer fıstığı gibi besinler dikkatli tüketilmelidir. Bu dönemde kesinlikle alkol tüketmemek gerekir.

Emzirme döneminde doğum kilolarından dolayı diyet yapmak ihtiyacı doğabilir. Fakat diyet yapmaya gerek yoktur. Çünkü emzirme döneminde zaten kilo verirsiniz.

Diyet yaparak çok kilo kaybetmek anne için sağlıksız bir durumdur. En güzeli annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesidir. Bu dönemde almanız gereken günlük kaloriye ek olarak 300-500 kalori fazla besin tüketmek yeterlidir.

Emzirme döneminde alınabilecek gıdalar aşağıdaki gibidir.

  • Karbonhidratlar: Tam tahıllar, tam buğday ekmeği.
  • Proteinler: Balık, hindi, tavuk, yağsız kırmızı et, yumurta.
  • Kalsiyum: Peynir, süt ve yoğurt.
  • Sağlıklı Yağlar: Zeytinyağı, yağlı tohumlar.
  • Sebze ve Meyve: Domates, havuç, patates, karpuz, kavun vb. meyveler.
  • Sıvı Gıdalar: Su, taze meyve suları, komposto, ayran.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın