Egzama Belirtileri ve Teşhisi

Egzama Nedir ?            

Egzama, dünya üzerinde her 10 kişiden 1’inde görülen bir tür zararı olmayan deri hastalığıdır. Tek kötü yanı oldukça rahat edici çirkin bir görünüm olmasından başka pek bir negatif yanı yoktur. Tehlikeli olmayan bu hastalık, oldukça basit bir tedavi yöntemiyle rahatlıkla kontrol edilebilir bir hastalıktır.

Genellikle çıkma olasılığı insanoğlunun yaşam süreci içerisinde herhangi bir zaman’da meydana gelmektedir, belli bir yaş dönemi bulunmamaktadır. Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkmakta olan egzaman, genellikle kol ve bacak bölgelerinde çıkan ve oldukça kaşındırıcı bir özelliğine sahiptir.

Birçok insan egzama’nın kaşındırma rahatsızlığından çok, çıkarmış olduğu kötü görüntüden şikayet etmekte.

Egzama Belirtileri Nelerdir ?

Egzama deride çıkacağı bölgede kızarıklık göstererek ciddi bir şekilde kaşınmaya yol açmaktadır. Üzerinde sivilce benzeri görünüm sağlayan egzama, aynı zaman’da çıktıktan bir süre sonra kuruyarak leke şekline dönüşmektedir.

Egzama tek başına korkulacak bir etken olmadığı gibi, eğer kaşınırsa deride iltihaplanma oluşur ve kanama meydana gelebilir. Bu da beraberin başka hastalıkları da getirebilmektedir. Öncelikle kaşınmayla ortaya çıkan egzaman, açık kalan bölgelerin sonradan giysilerle kapatılması üzerine oluşan sürtünme ile ortaya çıkabilmektedir.

İlk etapta yüzde çıkan egzama, sonrasında baş arka ve yan bölgelerinde akabinde ise kol ve bacaklarda kendini gösteren bir hastalık olarak egzama belirtileri arasında gösterebiliriz. Özellikle de kol ver bacaklarda giysilerin deriyi katladığı bölgelerde kendini gösteren bu hastalık git gide yayılmaya başlar.

Egzama Teşhisi Nasıl Konulur ?

Egzama birden ortaya çıkan bir hastalık olduğu gibi, her çıkan kızarıklık veya kaşınma da egzama değildir. Eğer egzama olduğunuzun kanısına vardıysanız ne olduğu belirsiz krem veya ilaçlar almadan önce mutlaka alanında uzman bir dermatolog’a görünerek akabinde tedavi görmeniz daha uygun olacaktır.

Egzama tanısının kesinleşmesi için öncelikle doktorunuzun size doğrultacağı sorulara cevap vererek ve ardından tahlillerinde çıkması üzerine bu hastalık üzerinde netlik kazandırabilirsiniz. Ayrıca birkaç tektik ile bölgeden alınacak olan örnekler doğrultusunda kanda IgE adı verilen antikor seviyesine bakılarak tanı üzerinde yoğunlaşma sağlanır.

Cildiniz üzerinde yapılan tahliller neticesinde egzamaya rastlanan bir durum yok ise doktorunuz tarafından verilecek tedavi sayesinde kaşıntılarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın