Down Sendromu Nedir ? Tanı ve Tedavisi

Down Sendromu, genetik farklılığın neden olduğu, insanlarda bulunan 21. kromozom çiftinde bir fazla kromozom olması sonucunda ortaya çıkan durumdur. İnsan vücudunda fonksiyonel ve yapısal değişikliklere neden olur.

Bu durumla karşı karşıya kalan kişiler, zihinsel kavramada eksiklik, kendine has yüz görümü ve öğrenme güçlüğü ile karakterize edilir. İnsan hücreleri genlerden oluşur, bu genler ise kromozomlar ile birbirine bağlıdır. Toplam olarak 46 kromozom bulunması gerekir fakat down sendromlu kişilerde bu sayı 47‘ye çıkmaktadır.

Bu husustan da anlaşıldığı gibi down sendromu bir hastalık değil, genetik farklılıktır. Down sendromuna denk gelme olasılığı binde bir denecek kadar azdır. Bu sendromun oluşmasında annenin yaşının büyük olması en büyük etkenlerden biridir.

Bu durum hamilelik döneminde ya da doğum esnasında tanımlanabilir. Bu sendromu taşıyan çocuklarda hafif ya da orta şiddette zeka geriliği bulunabilir.

Hamilelik Döneminde Down Sendromu Teşhisi Nasıl Yapılır ?

Gebelik sırasında yapılacak ikili tarama testi, üçlü tarama testi, ultrasonografi ya da diğer testler sayesinde down sendromu teşhis edilebilir. Bu testler sonucunda şüpheli görülen durumlarda ileri tetkikler yapılmaktadır. Bu tetkikler amniyosentez ve CVSdir ve bu tetkikler ile kesin teşhis yapılmaktadır. Genetiğin saptanması durumunda ise aileye genetik danışmanlık verilmelidir.

Down Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Down sendromu genetik bir farklılık olduğu için tedavisi yoktur çünkü canlıların genetik yapılarının değiştirilmesi mümkün değildir. Down sendromunu hastalık olarak değil, bir oluşum olarak tanımlamak daha doğrudur.

Down sendromlu çocuklara uygulanacak fizyoterapi yöntemleri ile kısıtlı olarak yapabildikleri hareketlerin daha rahat yapılması sağlanabilir.

Down Sendromlu İnsanlar Tıbbi Problemlere Sahip mi ?

Down sendromlu insanlarda bazı tıbbi problemler yaygındır. Bu problemler;

  1. Down sendromlu çocukların yaklaşık %40-50i kalp rahatsızlığı ile dünyaya gelir ve bunların yarısı kalp ameliyatına ihtiyaç duyar.
  2. Down sendromlu insanların genelinde işitme ve görme sorunları bulunur.
  3. Tiroid rahatsızlıkları mevcuttur.
  4. Zayıf bağışıklık sistemleri vardır.
  5. Solunum problemleri vardır.
  6. Öksürme ve soğuk algınlığı sık yaşanır.
  7. Mide ve bağırsak hastalıkları bulunur.

Bu hastalıklar genellikle görülen hastalıklardır fakat hiçbir sağlık problemi yaşamayan down sendromlular da bulunmaktadır ve down sendromlu insanların ortalama ömrü, diğer insanlardan daha uzundur.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın