Diyabetik Atak (Hipoglisemi) Belirtileri ve Tedavisi

Diyabetik atak tıp dilinde hipoglisemi olarak adlandırılmaktadır. Hipoglisemi, kan şekerinin olması gerekenden çok daha düşük olması durumuna verilen isimdir. Bu hastalık genel olarak şeker hastalarında ve Tip1 diyabetlerde görülmektedir.

Ancak bazı durumlarda şeker hastası olmayan kişilerde de görülebilmektedir. Bu diyabetik atak, başka hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Diyabetik atak kendi başına bir hastalık değildir ve ateş gibi, vücutta problem olduğunu gösteren bir durumdur.

Vücut insüline ihtiyaç duymaktadır. Bu insülin miktarı genellikle, alınan gıda miktarına, ne kadar spor yapıldığına, yenen yemeğin çeşidine, vücutta başka hastalık olup olmamasına ve stres oranına bağlıdır. Bazı nedenlerle vücuda alınan insülin miktarı yetersiz kaldığında ise, diyabetik atak görülmektedir.

Diyabetik Atak (Hipoglisemi) Belirtileri;

Diyabetik atağın başlangıcında, baş dönmesi, bulanık görme, sinirlilik, ellerde terleme ve baygınlık gibi durumlar hissedilmektedir. Bu atak genel olarak, insülin etkisinin en üst seviyeye çıktığı saatler olan yemeklerden önce ve ağır egzersizler sonrasında görülmektedir.

Bu atak bazen uyku sırasında da gerçekleşebilmektedir. Bu ataklar sırasında sinirlilik, vücudun aşırı terlemesi, baş dönmesi ve yüz ve dudaklarda karıncalanma görülmektedir. Bu ataklara müdahale edilmediğinde ise, bilinç kaybı yaşanabilmektedir.

Diyabetik atak yaşayan bazı kişilerde bilinç kaybı da yaşanmaktadır. Bu şekilde olan hastalığa ise ağır hipoglisemi adı verilmektedir. Bu durum beynin şekersiz kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Diyabetik Atak (Hipoglisemi) Tedavisi;

Hipoglisemi geçiren kişilerde vücut şekersiz kaldığı için, glukagon enjekte edilmektedir. Bu hormon, pankreas tarafından üretilen ve karaciğerden kana şeker salınımında etkili olan bir hormondur. Bu hormon sayesinde, kandaki şeker miktarı dengelenmektedir.

Diyabetik atağın görüldüğü durumlarda yapılacak en önemli şeyi kan şekerinin ölçülmesidir. Bu hastalığın belirtileri görüldüğü anda sindirim sisteminde hızlıca emilecek şekerlerin yenilip içilmesi gerekmektedir ancak bu şekerler fazla miktarda alınmamalıdır.

Hipoglisemi yaşayan kişilerin stresten uzak durmaları ve moral bozucu ortamlardan uzak durmaları gerekmektedir. yapılan araştırmalar doğrultusunda diyabetik atağı ağır bir şekilde geçiren hastaların, yoğun moral bozukluğu yaşadığı ve derin bir üzüntü içerisinde olduğu gözlemlenmiştir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın