Diş Eti Çekilmesi Nedenleri

Diş eti çekilmesi

Günümüzde yaygın ağız hastalıklarının başında diş eti çekilmesi gelir. Peki diş eti neden çekilir? Sorumuzu yanıtlamadan önce biraz diş çekilmesinin bilimsel olarak ne nasıl isimlendirildiğinden diş etinin ne olduğundan bahsedelim. Diş çekilmesi bilimsel anlamda diş atrofisi olarak adlandırılmaktadır.

Dişlerin etrafında ve aralarında bulunan dokuya diş eti denilmektedir. Diş etleri ile dişin birleştiği bölge 1 veya 2 mm civarında daha gevşek yapıda ise bu kısma serbest diş eti denilmektedir. 1 veya 2 mm den daha derin kısımlarda ise yapışık diş eti olarak adlandırılmaktadır. Diş etleri genel olarak sağlıklı bireylerde açık pembe renkte ve yüzeyleri portakal kabuğuna benzer bir yapıdadır.

Diş eti ile ilgili temel bilgilerden bahsettik. Diş eti neden çekilir sorusunu cevaplamaya başlayalım. Diş eti çekilmesinin öncelikli nedenlerinin başında diş bakımının yapılmaması ve yanlış diş fırçalama gelmektedir. Bunun yanı sıra genetik yatkınlık da diş eti çekilmesinin bir diğer sebebidir.

Diş Eti Çekilmesi
Diş Eti Çekilmesi

Bunlar arasında dişlerin fırçalanmaması en önemli etkendir. Her diş doktorunun tavsiye etiği gibi günde üç defa mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Dişlerimizi fırçalayarak yemek sonrası dişler arasında kalan yemek artıklarının bakteriler ile üremesi engellenir. Böylece diş etinin zarar görmesini ortadan kaldırmış oluruz.

Diş eti çekilmesine neden olan faktörler diş bakımının yapılmaması, diş fırçalamama ve genetik faktörler ile sınır değildir. Ayrıca yaşlanma, dişlerdeki çarpıklık, diş sıkma ve diş gıcırdatma, diş etine bağlanan kas dokusunun yüksek olması, kötü beslenme, sigara içme alışkanlığı, şeker hastalığı vb. diş eti çekilmelerine neden olan bazı faktörlerdir

Diş eti neden çekilir sorusundan yola çıkarak ele aldığımız diş eti nedenlerinden bahsettik. Diş eti çekilmelerini en az seviyeye indirerek kaliteli bir yaşam için dişlerimizin bakımına dikkat etmeliyiz.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın