Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir ?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) yani kısaca dikkat eksikliği olarak adlandırılır. Bu gibi vakalar genellikle çocuklarda erken dönemlerde başlayan bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalığa sahip çocukların, yaşıtlarına göre dikkatlilik süreleri ve kavrama yetenekleri daha kısa olarak bilinmektedir.

Özellikle okulda dikkatlilik konusunda oldukça zor anlar yaşayan bu kişilerde önemli veya önemsiz gibi terimleri/duyumları birbirinden ayıramadıkları için zorluluk derecesi oldukça yüksek seyredilmektedir.

Sınıfta ders işlerken tek bir noktaya odaklanma gibi sorunlar yaşayan bu çocuklar öğretmenin konuşarak vermiş oldukları bilgileri dışarıdan oluşacak diğer tüm sesler ile birlikte aldığından dolayı dikkatsizlik ve kavramama gibi sıkıntıları yaşamaktadırlar.

Öğretmenlerini anlamakta zorluk çeken çocuklar belirli bir süre sonra artık anlamak için vazgeçerek farklı şeylere odaklanmaya çalışırlar. Bu hastalığa maruz kalan çocukların video oyunları ve çeşitli eğlenceli bir film izlediklerinde bu tür sorunların yaşanmadığı gözlemlenmiştir.

DEHB Belirtileri Nelerdir?

Diğer yaşıtlarına göre daha fazla aktiftirler. Hızlı hareket edebilme seviyesinde olan bu çocuklar, ayrıca dinlenmeleri için oturdukları yerde fazla duramazlar sürekli yer değiştirme isteğindedirler. Tabiri caizse eli dursa, ayağı durmaz gibisinden bir hal almaktadırlar.

Bunların yanı sıra yaşıtlarına göre çok fazla konuşmaktadırlar. Planlı ve düzenli bir şekilde ders çalışamazlar. Genellikle karışık veya serpiştirme şeklinde ders performansı göstermektedirler. Organize edilmiş bir aktivite veya plan içerisinde yer almakta güçlük çekmektedirler. Genel olarak yaptıkları bir eylem de tehlikeyi kavrayamadan ve sonunu düşünmeden hareket etmektedirler ve bu da kendilerine küçük kazalara neden olmasını sağlamaktadır.

DEHB Aşırı Hareketlilik, Dikkat Eksikliği ve İmpulsivite/Dürtüsellik adlı 3 küme üzerinden oluşmaktadır. Bunlar;

DEHB/İmpulsivite yani Dürtüsellik

 • Kendilerine doğrultulan soruyu eksik verme.
 • Bir aktivite de sıra bekleme gibi pozisyonlarda sabredememe.
 • Yaşıtlarının oyunlarına müdahale etme veya bozma.

DEHB/Aşırı Hareketlilik

 • Oyun oynarken heyecan içerisinde kalma veya farklı bir şeyle uğraşmak.
 • Oturduğu yerden ellerinin veya ayaklarının sürekli hareket etmesi, yerinde duramama.
 • Sürekli hareket etme isteği.
 • Sürekli sağal sola durmadan amaçsızca koşturma ve çevredeki kanepe veya benzeri eşyalara tırmanarak sonunu düşünmeden kendine zarar verme.

DEHB/Dikkat Eksikliği

 • Oyun oynarken veya farklı bir aktivite içerisindeyken dikkatini verememe.
 • Dikkatsizlik sonucu meydana gelen kazalara veya hatalara karşı duyarsız davranma.
 • Dikkat bozukluğu, kendini verememek.
 • Gün içerisinde yapacağı faaliyetleri unutması.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın