Çocuklarda Büyüme Geriliği Tedavisi

Çocuklarda büyüme geriliği nedir?

Çocuklarda büyüme geriliği, çocuğun kendi yaş ve cinsiyetindeki çocuklara göre uygun boy ve ağırlık artışı sağlayamamasına denir.  Yinede her çocuk aynı oranda büyümeyebilir. Bunun ayrımını bir pedagog ile görüşmeniz gerekir. Çocuğun büyümesi anne ve babadan aldığı genler harici dış etkenlere de bağlıdır.

Büyüme geriliği belirtileri nelerdir?

Çocuğunuzun boy ve kilosu doğru oranda artmıyorsa büyüme geriliğinden şüphelenmelisiniz. Büyüme orantısı anne ve babanın boylarına göre de belirlenebilir. Sadece boy ile ölçülmemeli, ağırlığının, vücut bölümlerinin, baş ve baş çevresinin gelişimide kontrol edilmelidir.

Büyüme geriliğine neden olan sebepler nelerdir?

  • Yetersiz beslenme : Özellikle protein, çinko ve demir
  • Kronik hastalıklar : Astım, bronşit,
  • Düşük doğum ağırlığı : Doğum sırasında çocuğun doğduğu ağırlık
  • İlaç kullanımı : Özellikle kortizon tedavileri
  • Kromozom hastalıklar : Down sendromu, Turner sendromu gibi
  • Hormonal hastalıklar : Hipofiz ve hipotalamus hastalıkları

Büyüme geriliği nasıl tedavi edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis önemlidir. Fakat ailelerin bunu kabullenmeleri zaman alacağı için genellikle bu tür durumlarda geç tedaviye başlanmaktadır. Bu tür sebepleri ortadan kaldırmak için hamilelik anından ergenlik dönemine kadar düzenli olarak doktor kontrolünde olmalısınız.

Büyüme geriliğinin tedavisinde tespit çok önemlidir. Öncelikle geriliğe sebep olan unsurları tespit etmek gerekir. Sebep yetersiz beslenme ise beslenme düzeninin oluşturmak, kronik bir rahatsızlıksa hastalığı kontrol altına almak veya hormonal bir sebep ise doktor kontrolünde hormon tedavisine başlanması gerekir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın