Cilt Kuruluğu ve Belirtileri

Cilt kuruluğu pek korkulmaması gereken ve birçok kişi de genç veya yaşlı olmaksızın herkeste görülmekte olan bir problemdir. Birçok kişi bu gibi durumlarda genellikle nemlendirici özellikli kremlerden faydalanarak bu sorunu gidermeye çalışmaktadır.

Fakat bu sürekli gerektiren bir yol olduğu için, daha hızlı ve kalıcı sonuç alabilmek adına mutlaka alanında uzman bir cilt doktoruna görünmekte fayda vardır. Tıp diliyle kzerozis olarak adlandırılan cilt kuruluğu dikkat edilmediği veya önüne geçilmediği takdirde egzama dediğimiz bir üst tabakaya geçerek daha vahim durumları ortaya çıkabilmektedir.

Cilt Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir ?

Cilt kuruluğu genellikle hassas cilde sahip olan kişilerde sıkça belirtiler göstermektedir. Bunun yanı sıra diyabet yani şeker hastalarında, triod veya dengesiz ve kötü beslenmelerden dolayı ortaya çıkmakta olan bir cilt rahatsızlığıdır. Ciltte oluşan soyulmalar, ciltte pullaşma, kül ve gri renge bürünme gibi birçok belirtilere sahip olan cilt kuruluğu, önlem alınmadığı zaman ciddi hastalıkları da beraberinde getiren bir türe sahiptir.

Kuru cilde sahip olan kişilerde mikroplar yüz bölgesine rahatlıkça yerleşebilmekte olup, çeşitli cilt hastalıklarını meydana getirebilmektedir. Egzama dediğimiz cilt hastalığı da cilt kuruluğunun türevinden gelmekte olan ve ciltte iltihaplanma gibi sorunları meydana getirmektedir. Ciltte kaşınma ve yanma gibi çeşitli faktörleri de yer almaktadır.

Cilt Kuruluğu Nasıl Oluşur?

Herkeste görülebilen bu problem, genellikle yağ oranını veya su oranı kaybı yaşayan kişilerin cildinde oluşmaktadır. Aşağıda yer alan faktörlere göre cilt kuruluğu sorunu oluşmaktadır.

[mks_icon icon=”fa-chevron-right” color=”#69ecff” type=”fa”] İklim: Yaşadıkları çöl ve benzeri alanlarda kuru bir iklim seyir halindeyse bu tür problemler kaçınılmazdır. Sıcak ve soğuk iklimler bu bölgelerde yaşayan kişilerde cilt kuruluğu problemini getirmektedir.

[mks_icon icon=”fa-chevron-right” color=”#69ecff” type=”fa”] Güneş: Güneş ışınları cilt kuruluğuna neden olan en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Ayrıca doğrudan cilde nüfuz eden güneş ışınları alt tabakalara inerek cilt bölgesinde sarkma veya kırışıklık gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

[mks_icon icon=”fa-chevron-right” color=”#69ecff” type=”fa”] Yaş: İnsanlar yaşlandıkça vücuttaki yağ oranı azalmaya başlar ve buda cilt kuruluğuna neden olan en büyük faktörler arasında yer almaktadır. Yaşlanan cilt git gide incelmeye ve ardında da kuruma evresine geçmektedir. Öneri olarak 40 yaş ve üstü kişilerin günlük nemlendirici bakımı yapmaları gerekmektedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın