Boyun Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Boyun fıtığı beyin ve sinir cerrahisi bölümünde sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Boyun fıtığı boyun omurları arasında bulunan kıkırdağın, omurilik kanalına doğru kayması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kola gelen sinirlere ve omuriliğe yapılan baskı sonucu meydana gelmektedir.

Boyun fıtığı tedavisinde kullanılmakta olan ilaçların yanı sıra fizik tedavi seanslarıda gerekebilir. Bazı hastalarda sinir köklerinin rahatlaması amacı ile uygulanan transforaminal steroid enjeksiyonu yararlı olabilir.

Boyun fıtığı ağrıları nasıl geçer ?

İstirahat etmek, boyunluk kullanmak, kas gevşetici ve ağrı kesiciler ile ağrıları bastırmak mükündür ancak nörolojik muayene yapılmalı ve tedavi yöntemleri uygulanması gereklidir. Miyelopatik bulgular bulunan ve konservatif tedaviden faya göremeyen hastalarda cerrahi müdahale gerekmektedir.

Müdahalenin amacı diskin sinire basan bölümünün çıkarılmasıdır. Müdahale sırsında baskı yapan diskin çıkartılmasını takiben, omurların birbirine füzyonu yani bağlanması sıkça uygulanan bir yöntemdir. Özellikle genç hastalarda hareketliliğin devamını sağlayabilmek amacı ile tercih edilen disk protezi uygulamasıdır.

Operasyon sonrası yapılması gerekenler neler ?

İlk günlerde boyunda kesi yerinde bazen ağrı ve yanma hissi bir şeyin batması gibi durumlar hissedilebilir. Operasyon sonrası verilecek ağrı kesiciler bu durumlarda rahatlamayı sağlayacaktır, ameliyat sonrası kol ağrısı hemen geçer, fakat kolda uyuşukluk ve karıncalanma gibi sorunlar oluşabilir, fakat bu sorunlar birkaç gün içersinde yok olmaya başlar.

Cerrah tarafından boyunluk takılması gerekli görüşmüş ise, verilen kullanım talimatlarına uyularak boyunluk kullanılmalıdır. Uyku için mutlaka yatak kullanılmalı, yastığın sağlık açısından uygun olmasına özen gösterilmelidir.

Ancak ameliyat tedavi yöntemleri arasında ilk tercih değildir. Genellikle kısa dinlenme süreleri tavsiye edilir, ağrı kesici tedavisi ve sinir kökünde ödem söz konusu ise kas gevşeticiler boyun kaslarının spazmının çözülmesini sağlar. Hekim tarafından gerekli görülmüş ise boyunluk kullanımı gerekebilir.

Bu önlemlerin alınmasından sonra halen ağrılar devam etmekte ise doktorlara hastanın durumu hakkında bilgi verilerek gerekli durumlarda fizik tedaviye başlanır. Fizik tedavi seanslarına aksatılmadan girilmeli ve tedavi sırasında oluşabilecek ağrılı durumlara katlanılması gereklidir ayrıca fizik tedavi seansları dışında kalan zamanda uygulanması gereken egzersiz hareketlerinde aksatmadan yapmak gereklidir.

Tüm tedavi yöntemlerine karşın hastanın şikayetlerinin devamı halinde ise cerrah doktorlar tarafından ameliyat kararı alınabilir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın